Bu haber kez okundu.

2017 yılı en yüksek işsizlik maaşı bin 422 lira oldu

2017 yılı asgari ücret zammı ile birlikte işsiz kalanlara ödenen işsizlik maaşları da arttı. Bu yıl en yüksek işsizlik maaşı bin 422 lira oldu. İşsiz kalan kişi işsizlik maaşının yanı sıra sağlık hizmetlerinden de faydalanmaya devam ediyor. İşsizlerin sağlık primleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu yılki en düşük işsizlik maaşı ise 711 lira.

İşsiz kalana sağlık hizmetinden o kişinin eş ve çocukları da faydalanabiliyor. İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için işten çıkarıldıktan sonraki 1 ay içerisinde İŞKUR'a müracaat etmek gerekiyor. Geciken zaman ise maaştan kesiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI

Sosyal Güvenlik mevzuatında çalışanlar için çeşitli açılardan koruyan düzenlemeler var. Bunlardan birisi de 'işsizlik maaşı'. Çalışırken maaşlardan yapılan kesintiler, işsiz kalındığında belli bir süre işsizlik maaşı olarak ödeniyor. Elbette bu maaşı almanın da bazı şartları var.

İşsizlik Sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler, son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekiyor. (A Haber)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×