Bu haber kez okundu.

31 Mayıs Bankalar Kaça Kadar Açık Hangi Bankalar Açık ?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 7020 sayılı yeni yapılandırma kanunu ve mevcut yapılandırma kanununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda 30 Mayıs Bankalar Kaça Kadar Açık Hangi Bankalar Açık Bakan açıkladı. Yapılan açıklamaya göre  31 Mayıs Bankalar Kaça Kadar Açık Hangi Bankalar Açık ? Salı ve Çarşamba günleri de vergi daireleri gece 00.00'a kadar açık olacak. Kamu banka şubeleri de akşam 21:00'a kadar açık olacak.

Bakanı Ağbal yarın ve çarşamba günü vergi dairelerinin gece 24:00'a kadar açık olacağını söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yarın ve çarşamba günü vergi dairelerinin gece 24:00'a kadar açık olacağını söyledi. Ayrıca kamu bankarıda saat 21.00'a kadar açık olacak.

VERGİ DAİRESİ GECE MESAİSİNE DEVAM EDECEK

Vatandaşlarımız vergi borçlarını vergi dairelerinden ödeme yapabilirler. Çekle ödeyebilirler. Ödemelerini banka şubelerinden, internet yoluyla, banka- kredi kartıyla da ödeme yapabilirler. Vergi dairelerimiz haftasonu çalıştı. Haftasonu boyunca da vergi dairelerinde çalışanlara da teşekkür ediyorum. arkadaşlarımız gayret içinde ödeme taleplerini karşıladılar. Bugün vergi daireleri normal mesai saatlerinde açık. Salı ve Çarşamba günleri de vergi daireleri gece 00.00'a kadar açık olacak. Kamu banka şubeleri de akşam 21:00'a kadar açık olacak. Dilerim ki özel bankalarımız da mesai saatlerinden sonra açık olsun.

“VATANDAŞLARIMIZA ÖNEMLİ KOLAYLIKLAR GETİRİLDİ”

Geçen sene Ağustos ayında yasalaşan “Yeniden Yapılandırma Yasası” ile vadesinde ödenmemiş borçlar için 36 aya varan taksitlerle bu borçların ödenmesi imkanını sağladıklarını belirten Bakan Ağbal, “Bu düzenleme sayesinde mükelleflerimiz vergi, prim ve diğer kamu borçlarını 36 aya kadar ödeyebilme imkanına kavuştular. Yine bu yasa çerçevesinde borçlar üzerinden hesaplanan ve yıllık yaklaşık yüzde 16.80 olan gecikme zammı telkin ettik ve bunun yerine yıllık TÜFE oranını da daha düzgün kuralları bir gecikme faizini öngördük. Geçen sene Ağustos ayında yapmış olduğumuz bu yasal düzenleme mükelleflerimize, vatandaşlarımıza sosyal güvenlik ve diğer kamu idarelerine olan borçlarının ödemede büyük bir kolaylık sağladı. Böylelikle uzun süredir birikmiş olan kamu alacaklarını biz bu yolla alma imkanına kavuşmuş olduk. Bu yasa mükelleflerimize ve vatandaşlarımıza ödeyecekleri borçlar bakımından önemli kolaylıklar getirdi” ifadelerini kullandı.

“1.3 MİLYON VATANDAŞIMIZIN İSE TRAFİK PARA CEZASI BORCU VAR”

Çok sayıda vatandaşın Gelir İdaresi Başkanlığına trafik para ceza borcu, motorlu taşıt borcu, askerlik para cezası, nüfus para cezaları olduğunu hatırlatan Ağbal, bu borçları Yeniden Yapılandırma Yasası çerçevesinde değerlendiklerini belirterek,  “Bu borçlarda da aylık gecikme zammı yüzde 5. Halbuki burada da aylık yüzde 5 zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3,5 bir faiz ödeyerek ödeme imkanına kavuşacaklar. Geçen sene Ağustos ayında biliyorsunuz bu yasayı çıkarttık. Başvuruları Kasım ayı içerisinde aldık. Şimdi kamuoyunun bilmesi açısından bu yasa kapsamında vergi mükelleflerimizin vergi dairelerine olan borçlarını yapılandırma kapsamına almış olduk. Yine Gümrük İdaresine olan gümrük vergisi borçları yine kapsama giren bir borç olduğunu da söylemek isterim. Yine özellikle 956 bin vatandaşımızın şu anda ödenmemiş motorlu taşıt borcu var. Bunu da Yeniden Yapılandırma Kanunu içerisine almış durumdayız. 1.3 milyon vatandaşımızın ise trafik para cezası borcu var. Bu borçlarda şu anda bu yapılandırma çerçevesinde yapılandırılmış durumdalar. Vatandaşlarımızı ilgilendirmesi açısından askerlik para cezası ve nüfus para cezaları, karayolu taşıma ve karayollarının usulsüz geçiş cezaları, öğrenim kredileri da bu yeniden yapılandırma çerçevesinde ödeme imkanı getirdik” açıklamasını yaptı.

MALİYE BAKANI UYARMIŞTI

Maliye Bakanı Ağbal, yeniden yapılandırmadan yararlananların mayıs ayında ödeme yapması gerektiğini belirterek, "Bunun telafisi yok. Yeni yapılandırma kanunu ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmuyor. Son şans, mutlaka borcunuzu ödeyin" uyarısı yapmıştı.

Maliye Bakanı, " Gerek birinci taksiti ödememiş gerek peşin ödemesini yapmayanlar için mayıs ayı son fırsattır. Böylelikle kanunun getirdiği imkanlardan yararlanmaya devam etsinler. Mayıs ayı içinde ödemesini yapmayanlar için gerekli takibatı yaptıracağız" ifadelerini kullanmıştı.

Yapılandırma sürecinde taksitler iki ayda bir ödeniyor. İlk iki taksiti ödemeyenler yapılandırma hakkını kaybedecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×