Bu haber kez okundu.

7 yeni havalimanı hangi illere yapılacak liste belli oldu

Ulaştırma Bakanlığı'nın yeni havalimanı müjdesi son dakikada geldi. Bakanlık tarafından başlatılan her 100 kilometrede bir havalimanı projesi kapsamında 7 ile havalimanı yapılması planlanıyor.

Yeni havalimanları Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane, Niğde-Aksaray, Karaman, İzmir Çeşme Alaçatı ve Antalya'ya yapılacak. Bu yerler arasındaki Alaçatı, Antalya ve Rize ise sürpriz bölgeler olarak tanımlanıyor.

Türkiye'de hava ulaşımının daha etkin kullanılması ve vatandaşların seyahatlerini daha rahat yapabilmelerini sağlamak amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı harekete geçti. Yurt içinde havayolunu kullanan kişilerin ve yabancı misafirlerin yüzde 90'ı karayolu ile en az 100 km yol giderek bulundukları yere en yakın havalimanına erişim sağlayabiliyor. Yeni projeler ile 2023 yılında havayolunu kullanan herkesin her 100 kilometrede bir havalimanına ulaşabilmesi hedefleniyor.

SEKTÖREL GÖSTERGELER

Türkiye'de aktif havalimanı sayısında 2003 yılına göre önemli gelişmeler yaşanıyor. Örneğin 2003 yılında aktif havalimanı sayısı 26 iken 2016 yılının Ekim ayı itibariyle bu sayı 55'e yükselmiş durumda. Havayolu firmalarının daha fazla yolcu taşımak amacıyla ihtiyaç duydukları daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip büyük gövdeli uçak sayısı 162 iken günümüzde 542 uçağa ulaşmış durumda. Öte yandan Türkiye'de havayolu ulaşımını kullanan yolcu sayısı 2003 yılında 34.5 milyon seviyesindeyken şu an bu sayı 181.5 milyonu aşmış durumda. Yurt dışı uçuş ağı ise 6 havayolu şirketiyle 116 ülkede 283 noktaya ulaştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×