Bu haber kez okundu.

ABD'nin 107 yıllık firmasından İzmir'e dev yatırım

Ekonomi alanında dev bir satın alma gerçekleşti. 107 yıllık ABD devi, dünyanın en büyük endüstriyel kayış üreticisi Gates Corporation, İzmir merkezli, dünyanın en büyük turbo hortumu üreticilerinden Rapro'yu satın aldı.

Dev satın almanın haberi Gates Corporation'un resmi sitesinde yer aldı. Gates CTürk hortum şirketi Rapro ile ABD’li dev, bölgedeki ağını da genişletecek. Yıllık 25 milyon dolar yani yaklaşık 100 milyon lira ciro elde eden Rapro için ABD’li şirketin ödediği bedel ise açıklanmadı. Ancak şirketin CEO’su Ivo Jurek, “40'tan fazla ülkede müşterilere hizmet veriyor” dedi.

Rapro’nun, Avrupa'daki gelişmekte olan bölgelerde çalıştığını vurgulayan Jurek, “İşini büyütme konusundaki başarısı, gelişmekte olan pazarlarda genişlemeyi amaçlayan genel stratejimizi pekiştiriyor" diye konuştu.

Gates Corporation'un geçmişi

107 yıllık geçmişi olan Gates Corporation, 100’den fazla ülkede çalışıyor. 30’dan fazla ülkede tesisi bulunan ABD’li devin 14 bin çalışanı var. 1911'de şirketi kuran Charles Gates, aynı zamanda ‘V kayışı’ denilen lastikten ve dokuma iplikten üretilmiş kayışın da mucidi. Endüstriyel, hidrolik, zirai ve otomotiv uygulamalarında yüksek teknoloji ürünü kauçuk kayışlar ve hortumların önde gelen üreticisi olan şirket, tarım, madencilik gibi alanlara yönelik de çalışmalarda bulunuyor. Şirketin 2017 cirosu ise 3 milyar dolar.

Rapro hakkında bilgiler

Rapro ise İzmir ve Manisa’da üretim yapıyor. 9 bini aşkın ürün çeşidi ile sektörün öncü şirketlerinden Rapro, dünyada bir çatı altında en büyük turbo hortumu çeşitliliğine sahip firma olarak biliniyor. İzmir’de 17 bin metrekarelik üretim tesisi olan şirketin Manisa’daki tesisi ise 16 bin metrekare. Şirketin kurucusu ise Türkiye’nin ilk kauçuk parça üreticisi ve ihracatçılarından Gian Giacomo Ragusin. Şirkette yaklaşık 450 kişi çalışıyor.

2003 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Rapro'nun uzmanlığı, Türkiye'de ilk kauçuk parça üreticisi ve ihracatçısı olma unvanını taşıyan kurucusu Sayın Gian Giacomo Ragusin’in 50 yıllık tecrübesine dayanmaktadır.

RAPRO, İzmir, Türkiye'de bulunan üretim tesislerinde kauçuk hortum üretimi ile faaliyetine başlamıştır. Hızla artan araç tipleri ve kaliteli kauçuk parçalara olan ihtiyaç doğrultusunda, RAPRO, kauçuk ürün gamına kauçuk metal parçalar, körükler, contalar ve kasnakları da eklemiştir.

RAPRO, otomotiv OEM ve satış sonrası hizmet sektörünün yanı sıra otomotiv dışı sektörlerde de (savunma sanayi, demiryolu, denizcilik, beyaz eşya, tarım, sanayi makineleri) kauçuk parça üretimi ve satışı ile hizmet vermektedir.

RAPRO, kurulduğu günden bu yana, küresel pazarda öncü bir kauçuk parça üreticisi ve tedarikçisi olarak tanınmaktadır. RAPRO, yüksek kaliteli ve özelleştirilmiş hizmetlerinden dolayı birçok tanınmış firmanın ürün tedarikçisi olarak tercih edilmektedir. 2016 yılı itibari ile Dağıtım Merkezini Turgutlu’ya taşıyarak, Kemalpaşa üretim tesisini 17.000m²'ye çıkarmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×