Öne Çıkanlar feto 15 dakika kuralı 689 sayılı khk ile atılan öğretmenlerin tam listesi wikipedia erişime neden kapatıldı 1 mayıs 2017 akparti myk toplantısı

Alman bankaları Türk şirketlerini hedef alıyor

Alman bankası Deutsche Bank Türk firmalara terör estirmeye başladı. Gezi olayları sırasında 5.8 milyar liralık borsa spekülasyonu yapan banka şimdi de Türkiye'yi döviz kuru üzerinden vurmaya çalışıyor.

Alman bankaları Türk şirketlerini hedef alıyor

Alman bankaları dolar ve euro olarak kredi çeken Türk firmalarına borçlarını 30 günde kapatmaları için baskı yapmaya başladı. Oysa yabancı bankalar normalde kredi pozisyonlarını 3 ay olarak uyguluyor.

Merkez Bankası'nın belirlemelerine göre 26 bin 890 Türk şirketinin döviz borcu bulunuyor. Ancak toplam borcun yüzde 75'i bin 100 şirkete ait. Alman bankaları da işte bu şirketleri hedef alıyor. Bu operasyonun düğmesine tam da Merkez Bankası'nın döviz borcu bulunan şirketler ile ilgili tedbir almaya başlamasıyla basıldı. Bu da yabancı istihbarat birimlerinin de işin içinde olduğu savını doğruluyor.

Oysa Türk özel sektörünün bir dış ödemesi sıkıntısı yok. Geçen ay 7.8 milyar dolarlık uzun ve kısa vadeli borç ödemesi yapan özel sektörün, bu ay kapatması gereken rakam daha az. Yani sadece 4.9 milyar dolar. işte operasyonun amacı da bu. Firmaları sıkıştırıp ödenecek tutar yükünü daha da arttırmak. (24 TV)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×