Bu haber kez okundu.

Altın fiyatları ne olacak düşecek mi yükselecek mi?
Ekonomi piyasalarındaki dengesizlikler altın fiyatlarını da bariz bir şekilde etkiledi. Altındaki yükseliş yastık altında birikimi olanların yüzünü güldürürken, yatırım amaçlı alım yapacak olanları ise düşündürüyor. Peki altında yükseliş ne zaman kadar sürecek? Altın almalı mıyız yoksa satmalı mıyız? Yatırımcılar şu an nasıl hareket etmeli? İşte altın fiyatlarına dair detaylar...

ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Hafta başından bu yana baktığımızda altında bir yükseliş var ama orta vadeli baktığımızda bu yükselişin devam edeceğini söyleyebiliriz. Sene başından bu yana özellikle yurtdışındaki Ons fiyatları bin - bin 100 dolar seviyelerinden bin 300 - bin 400 dolar seviyelerine yükseldi. Bunun sebebi olarak da sene başından beri konuşulan Çin piyasalarındaki daralma, petrol fiyatlarındaki düşüşün Avrupa tarafındaki ve petrol üreten ülkelerdeki etkisi gösteriliyor. Bu sebeplerin hepsinin bileşeni altın fiyatlarını yukarı yönde etkiledi. 2017 yılı içerisinde de altın konuşulmaya devam edilecek. Yurtiçine baktığımızda altın fiyatlarının yukarı yönde hareket ettiğini söyleyebiliriz ancak roller değişti. Türkiye'deki yatırımcıların altına olan ilgisini herkes biliyor ama yurtdışındaki yatırımcıların da altına olan ilgisi artmış durumda. Bunun en büyük etkeni hem Avrupa'da devam eden ekonomik krizin sürmesi hem de negatif faizler. Bu etkenler Avrupalı yatırımcıları güvenli yatırım aracı olan altına yöneltti.

ALTIN FİYATLARI ŞU AN NASIL?

Güncel altın fiyatlarına baktığımızda; Çeyrek altın 208 TL, Yarım altın 416 TL, Tam altın 835 TL ve ATA Lira altını ise şu anda 850 TL civarında alıcı buluyor. Gram altın ise 2017 yılı içerisinde 130 TL'nin üzerine çıkması bekleniyor. Uzmanlar bu tahmini kendi yaptıkları analizlere göre yapıyorlar.

YATIRIMCI NELERE DİKKAT ETMELİ?

Şu anda Amerika'nın bir faiz arttırımı var. Altının faizle olan ilişkisi aslında terstir. Yani altın, faizle iyi geçinen bir araç değildir. Tamamen birbirlerine zıt kardeşlerdir diyebiliriz. Dolayısıyla bu faiz arttırımı altın üzerinde bir baskı yarattı. Bunu zaten fiyatlardan da görebiliyoruz ama önümüzdeki süreç içerisinde gram altının 120 - 125 TL aralığına gerilemesi bu seviyelerden yatırımcıları tekrar altın piyasasına çekebilir.

Kaynak: A Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×