Bu haber kez okundu.

Atık bertaraf ve geri kazanım tesisleri istatistikleri açıklandı

Türkiye’de bin 698 atık bertaraf ve geri kazanım tesisi faaliyette bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı atık bertaraf ve geri kazanım tesisleri istatistiklerini açıkladı. Buna göre; atık bertaraf ve geri kazanım tesisleri anketi; lisanslı veya geçici faaliyet belgeli tüm atık bertaraf ve geri kazanım tesisleri ile lisansı olmasa da belediyeler tarafından ya da belediyeler adına işletilen düzenli depolama, yakma ve kompost tesislerine uygulandı. Anket sonuçlarına göre 2016 yılında 140 atık bertaraf tesisi ve bin 558 geri kazanım tesisi olmak üzere toplam bin 698 tesisin faaliyet gösterdiği tespit edildi.

DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİNDE 44 MİLYON TON ATIK BERTARAF EDİLDİ

Toplam kapasitesi 834 milyon metreküp olarak tespit edilen 134 düzenli depolama tesisinde 6 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 44 milyon ton atık bertaraf edildi.

YAKMA TESİSLERİNDE 310 BİN TON ATIK BERTARAF EDİLDİ

Toplam kapasitesi 644 bin ton/yıl olan 6 yakma tesisinde 63 bin ton tehlikeli ve 248 bin ton tehlikesiz olmak üzere toplam 310 bin ton atık bertaraf edildi.

GERİ KAZANIM TESİSLERİNDE 33 MİLYON TON ATIK GERİ KAZANILDI

Toplam kapasitesi 424 bin ton/yıl olan 7 kompost tesisinde 140 bin ton atık işlem gördü ve 20 bin ton kompost üretildi. Ayrıca atık geri kazanımı lisanslı 35 beraber yakma (ko-insinerasyon) tesisinde 739 bin ton atık yakılarak enerji geri kazanımı gerçekleştirildi. Lisanslı diğer bin 516 atık geri kazanım tesisinde ise toplam 32 milyon ton metal, plastik, kağıt, mineral vb. atık geri kazanıldı.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×