Bu haber kez okundu.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti ve Güzergahları Belli Oldu

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hizmete açılmasından sonra Boğaz'ın iki yakasını yer altından birleştiren Avrasya Tüneli de ulaşıma açıldı. Yap-İşlet-Devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ tarafından inşa edilen Avrasya Tüneli'nin geçiş ücretleri ile yol güzergahlarını sizler için derledik.

Avrasya Tüneli, Göztepe ile Kazlıçeşme arasını 15 dakikaya indiriyor. Henüz tam olarak tamamlanmayan tünelin kullanımda olan kısmının test sürüşünü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar?

GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR ?
20 Aralık 2016 tarihinde tamamen hizmete açılacak olan Avrasya Tüneli'nden geçiş yapacak sürücülerin ödeyecekleri ücretler belirlendi. Buna göre; Otomobiller 4 dolar + kdv, Minibüsler 6 dolar + KDV geçiş ücreti ödeyerek Avrasya Tüneli'ni kullanabilecekler.

AVRASYA TÜNELİ UZUNLUĞU

İstanbul Boğazı tüp geçit projesi olarak yapımına başlanan ve İstanbul Boğazı'nın iki yakasını deniz altından birleştiren Avrasya Tüneli 14.6 kilometre uzunluğunda. İki kıta arasında hızlı ve konforlu yolculuk için modern çözümler sunan tünel güvenli yolculuğun yanı sıra çevre ve gürültü kirliliğinin de en aza indirilmesi noktasında katkı sağlamayı amaçlıyor.

Avrasya Tüneli Yol Güzergahı

AVRASYA TÜNELİ GÜZERGAHI

Proje, Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki yolculuk süresini minimuma indiriyor. Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleriyle bağlantılı olarak planlanan Avrasya Tüneli, Avrupa Yakası, Boğaz geçişi ve Anadolu Yakası olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Bu kapsamda, Kazlıçeşme 'U Dönüş' inşası tamamlanırken, Yenikapı ve Samatya'daki alt geçitler ile diğer otoyol çalışmalarında da son aşamaya gelinmiş durumda. Öte yandan Sarayburnu-Kazlıçeşme ve Harem-Göztepe istikametlerinden tünele gelen bağlantı yollarına da trafik levhalarının yerleştirme çalışmaları tamamlandı.

FİNANSMAN

20 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım katılımlarıyla açılışı yapılacak olan Avrasya Tüneli'nin inşası için 1 milyar 245 milyon 121 bin 188 ABD Doları yatırım yapıldı. Bunun 285 milyon 121 bin 188 ABD Doları özkaynaklardan,  960 milyon ABD Doları ise kredi kuruluşlarından karşılandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×