Bu haber kez okundu.

Bankalara ibraz edilen toplam çek adedi 15 milyon oldu

2017’nin dokuz aylık döneminde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 565 milyar TL, toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 15 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin yayınladığı Eylül ayı çek raporuna göre; 2017 yılının dokuz aylık döneminde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 565 milyar TL, toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 15 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde 12 milyar 500 milyon TL olan 333 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 2 milyar 500 milyon TL tutarındaki 76 bin çek daha sonra ödendi. Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında, adedi ise yüzde 44 oranında azaldı.

ZİRVE İSTANBUL’UN

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan azalarak yüzde 2,2 olurken, adet olarak 1,4 puan azalışla yüzde 2,3 oldu. Yılın dokuz ayında, karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adet olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu yüzde 8,3 ile Iğdır oldu. Iğdır’ı sırasıyla, yüzde 7,4 ile Ağrı, yüzde 5,5 ile Mardin, yüzde 5,4 ile Muş ve yüzde 5,3 ile Batman izledi. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller, Karabük, Sinop ve Karaman oldu.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla, yüzde 5,5’lik oranlarla Iğdır ve Ağrı, yüzde 4,4 ile Bitlis, yüzde 4 ile Batman ve yüzde 3,7 ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Sinop, Isparta ve Aksaray olarak sıralandı.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×