Bu haber kez okundu.

Başbakan'dan esnafa sicil affı ve işsizlik maaşı açıklaması

Sicil affı ne zaman çıkacak diye merak edilirken müjdeli haberi son dakikada Başbakan Binali Yıldırım verdi. Çankaya Köşkü'nde TESK heyeti ile biraraya gelen Yıldırım, burada yaptığı konuşmasında, sicil affı düzenlemesine ilişkin tasarının bu hafta Meclis'te görüşüleceğini ve kabulünden sonra Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe gireceğini açıkladı. Başbakan ayrıca esnafa verilecek 50 bin liralık kredi konusunda ise ''Krediye başvuran ve şartları uyan herkese bu kredi verilecek'' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, sicil affı ve 50 bin lira kobi kredisinin yanı sıra esnaflar için ahilik fonu oluşturulacağını ve bu sayede esnaflara da işsizlik maaşı ödeneceğini ifade etti. Yıldırım ahilik fonu açıklamasında, fona ödenecek paranın 18 lirasını devletin, 35 lirasını ise enafın ödeyeceğini aktardı.

İŞSİZ KALAN ESNAFA NE KADAR MAAŞ VERİLECEK? 

Başbakan Yıldırım, işsiz kalan esnafa verilecek maaş miktarını da açıkladı. İşsizlik fonunda biriken paranın işletilmesi konusunda bazı detayların olduğunu belirten Yıldırım, ''720 gün ödeyen 180 günlük primden yararlanacak, 1080 gün ödeyen 300 günden yararlanacak. İki yıl buna devam etmesi lazım. Prim düzenli ödenecek, ondan sonra prim ödedin buna bakacağız usul esasları belli. Sınırları bugünkü değerlerle 720 ile 1422 lira arasında para verilecek.'' dedi.

SİCİL AFFI NEDİR?

Herkesin merak ettiği sicil affı, geçmişte çeşitli nedenlerden dolayı bankalara olan kredi veya kredi kartı borcu gibi borçlarını ödeyemeyen ya da ödemesini geciktiren esnafları kapsayan bir yasadır. Bu yasanın kabul edilerek yürürlüğe girmesi halinde 12 milyondan fazla işveren ve esnaf sicil affı hakkından faydalanmış olacak. Yeni ticari hayatlarında yeni bir sayfa açma şansına sahip olacaklar.

SİCİL AFFI İLE İLGİLİ DETAYLARI BAKAN AÇIKLADI

Henüz kapsamı konusunda tam bir detay olmasa da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, daha önce yaptığı bir açıklamada sicil affı hakkında bir bilgilendirme yapmıştı. Sicil affı yasa tasarısının komisyondan geçtiğini ve genel kurula meclis açıldıktan sonra maliye yasası içerisinde geleceğini belirten Bakan Tüfenkçi, ''Biz, 2017 yılında artık özellikle işverenlerimiz, esnaflarımızın, bireysel kredi kullananların, kredi kartından dolayı veya herhangi bir nedenle bankalar tarafından kara listeye alınan tacirlerimiz, esnaflarımız ve vatandaşlarımız için bir beyaz sayfa açılmasını istiyoruz. Borçlarını yeniden yapılandırarak veya ödeyerek bu haktan yararlanmalarını istiyoruz'' demişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×