Bu haber kez okundu.

Benzinde 11 kuruş, otogazda 10 kuruş indirim yapılacak

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), yarından geçirli olmak şartıyla benzin11 kuruş indirimotogaza ise 10 kuruş indirim yapacağını duyurdu.

PÜİS'in resmi facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Rafineri çıkış fiyatlarında değişiklik beklendiği için 03 Mayıs 2017 tarihinden geçerli olmak üzere benzin grubunda 11 kuruş otogazda 10 kuruş indirim beklenmektedir. Motorin grubunda ise 02 Mayıs 2017 tarihinde fiyat değişikliği beklenmemektedir" denildi.

Benzinin litresinin İstanbul'da 5,24 TL'den 5,13 TL'ye, Ankara'da 5,29 TL'den 5,18 TL'ye İzmir'de 5,26 TL'den 5,15 TL'ye inmesi bekleniyor.

Otogazın litre fiyatının İstanbul ve İzmir'de 2,86 TL'den 2,78 TL'ye, Ankara'da 2,85 TL'den 2,75 TL'ye düşmesi öngörülüyor. 

İNDİRİMİN ARDINDAN DEPO KAÇA DOLACAK?

Benzindeki indirimin ardından daha önce 234,45 TL'ye dolan 45 litrelik bir otomobil deposu, bu geceden itibaren 229,5 TL'ye dolacak. Yani depo başına indirim ortalama 5 TL civarında olacak.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösterebiliyor.

BENZİN NASIL YAPILIR?

Motorlarda yakıt olarak kullanılan Benzin nasıl yapılır ? Benzin damıtma derecelerine göre, kaba benzin, leke benzini, otomobil benzini, uçak benzini gibi türlere ayrılır. Benzin suda erimez . Yanınca çabuk enerjiye dönüştüğü için motorlarda yakıt olarak kullanılır.

1 -Petrolün ağır yağları yüksek sıcaklık derecesinde ısıtılıp ayrıştırılır. Birleşik Amerika’da bu yöntemden yararlanılmaktadır.

2 -Taşkömür tozu ve ağır yağlardan yapılmış bir hamur, kalın çelik duvarları olan kaplarda 150 atmosfer basınç altında ve 460 derecede hidrojen ile işlem görür. Benzinin bu yoldan elde edilmesi sentetiktir. Güvenilir kaynaklar, dünyadaki motorların yüzde doksanında yakıt olarak benzin kullanıldığı gerçeğini belirtmektedirler. Son zamanlarda, az yer tutan,kolaylıkla taşınan katı benzin yapımının yolları aranmıştır. Bir zamanlar benzin gaz yağına karıştırılırdı. Ancak benzinin kolay patlaması, dikkatsizlik halinde büyük tehlikeler yaratması nedeniyle bu uygulama terkedilmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×