Bu haber kez okundu.

Beymen'den flaş açıklama; 'halka arz iptal edildi'

11 Mayıs'ta Borsa İstanbul'da işlem görmeye hazırlanan Beymen, piyasalardaki dalgalanma nedeniyle yeterli talebin oluşmadığını belirterek, "Beymen Mağazacılık A.Ş. hisselerinin halka arzını iptal ettik." açıklamasını yaptı.

Beymen'in yüzde 100 hissesine sahip olan Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları'dan akşam saatlerinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na flaş bir açıklama yapıldı.

"Yeterli talep oluşmadığı için iptal edildi"

Yapılan açıklamada, Beymen'in halka arzı için, gelişen ülkeler finansal piyasalarındaki dalgalanmalara dikkat çekilerek, "Yeterli talebin oluşmaması nedeniyle, Beymen Mağazacılık A.Ş. hisselerinin halka arzını daha ileri bir tarihte değerlendirmek üzere iptal edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

11 Mayıs'ta Borsa İstanbul'da işlem görecekti

Boyner, Beymen hisselerini, 3-4 Mayıs tarihlerinde halka arz ederek, ön talep toplamayı ve 11 Mayıs'ta da Borsa İstabul'da işlem görmeyi hedefliyordu. İlk etapta yüzde 43'lük bir satış amaçlanırken, ek satışlarla bu oranın yüzde 49'a kadar yükseltilmesi düşünülüyordu.

Hisse fiyatları 12,80-15,36 tl

Boyner, Beymen için hisse başına 12,80 ile 15,36 tl arasında fiyat belirlemişti. Bu fiyatlara göre halka arzın büyüklüğünün ise yaklaşık olarak 1-1,2 milyar tl olması bekleniyordu.

"Beymen borcu olmayan bir şirket"

Beymen CEO'su Elif Çapçı'nın, uluslararası ajanslara yaptığı açıklamada ise 11 Mayıs’ta Borsa İstanbul’da işlem görmeyi planladıklarını söyleyerek, “Piyasaların çalkantılı olduğu bir dönemde roadshow son derece pozitif ilerliyor; Beymen çok güçlü nakit yaratan, hızlı büyüyen ve borcu olmayan bir şirket; temettü politikası da yatırımcılar için son derece cazip. Roadshow’da ağırlıklı olarak Londra ve ABD’den yatırımcıların yanı sıra, Ortadoğu tarafı ile de yoğun temas ve ilgi var” demişti.

Satışların yüzde 74'ü yabancılara ayrıldı

Beymen’den yapılan açıklamaya göre halka arz edilecek payların yüzde 74’ü yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 26’sı ise yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara ayrıldı. Hisselerin tamamı ortak satışı yöntemiyle halka arz edilecekti.

86 mağazada 1800'den fazla çalışan var

Beymen'in halen 86 mağazada, toplam 56 binden fazla metrekarede, 1800’ün üzerinde çalışanı var. 

Beymen'in tarihi...

Beymen’in Türkiye’de yazdığı başarı öyküsünün arkasında, geçmişi iki yüz yılı aşan bir aile şirketi tecrübesi yatıyor. Boyner ailesinin nesiller boyunca tekstili bir iş alanı olarak yaşamın merkezine koymuş olmasının köklü mirası ile 1969 yılında hazır giyim sektörüne adım atan Beymen, ilk mağazasını 1971 yılında İstanbul’da o yılların en prestijli alışveriş semti olan Şişli’de açtı.

Beymen Club doğdu

Büyük ilgi gören erkek koleksiyonunun ardından Beymen, kadın koleksiyonunu ve 1985 yılında da ‘casual’ giyim anlayışına farklı bir soluk getiren Beymen Club markasını lanse etti.

"Koşulsuz Müşteri Mutluluğu" kavramını getirdi

1987 yılında bir ilke imza atarak, Türkiye'de henüz tüketiciyi koruma yasasının bulunmadığı ve tüketici haklarından söz edilmediği bir dönemde “Koşulsuz Müşteri Mutluluğu” kavramını hayata geçirerek sektörde bir devrim yarattı.

Türkiye’de lüks moda perakendeciliği Beymen ile başladı. Beymen, 1990’ların başında dünyaca ünlü birçok lüks moda markasını aynı çatı altında buluşturarak önemli bir yeniliği daha hayata geçirdi. Markanın dönüm noktalarından biri olan bu atılımın ardından 1994 yılında İstanbul’da dönemin gözde alışveriş merkezi Akmerkez’de 5.200 metrekarelik ilk amiral mağazası Beymen Akmerkez’i açtı.

2003 yılında 3.500 metrekarelik Beymen Nişantaşı mağazasını hizmete sunarak butik lüks mağazacılık kavramını Türkiye ile tanıştırdı. Nişantaşı’nda yepyeni bir dönemin öncüsü olan ve bölgede lüks perakende mağazacılığını başlatan Beymen Nişantaşı, bünyesindeki Brasserie Restoran’ın da popülaritesiyle kısa zamanda İstanbulluların buluşma noktası olarak konumlandı.

Beymen 2007 yılında İstinye Park alışveriş merkezinde bir diğer amiral ‘multibrand’ mağazası Beymen İstinye Park’ı açtı. Ve aynı yıldan itibaren aralarında Bottega Veneta, Celine, Saint Laurent, Etro, Tods, Dolce&Gabbana gibi dünyanın en önde gelen moda markalarıyla ‘monobrand’ butiklerini hizmete sunarak lüks dünya markalarının Türkiye’deki tartışmasız ortağı konumuna geldi.

Beymen benzersiz alışveriş deneyimini global trendler doğrultusunda online ticaret ile buluşturarak Türkiye’de lüks online alışverişin de öncüsü oldu. 2010 yılında açılan Beymen.com son 3 yılda yıllık ortalama %58 (YBBO) büyüyerek toplam Beymen net satışlarının %9’una ulaşırken dünyanın en önemli markalarını Türkiye’nin tüm şehirlerine ulaştırdı. Türkiye’de çok hızlı büyüyen online ticaret kanalında %79 oranındaki online pazar payı ile lüks giyim ve ayakkabı satışlarında tartışmasız pazar lideri konumundadır (Kaynak: OC&C Analizi) Beymen, Beymen.com açılışı ile başlayan omnichannel yatırımlarına ağırlık vererek müşterilerine sunduğu hizmet kanallarını ve kalitesini daha da geliştirmektedir.

Türkiye'nin en büyük moda mağazasını açtı

Eylül 2013’te yaklaşık 10.000 metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük moda mağazası Beymen Zorlu Center’ı ve Valentino, Saint Laurent, Stella McCartney gibi dünyaca ünlü 7 moda markasının ‘monobrand’ butiklerini Zorlu Center da açarak lüks alışveriş deneyimini bir üst seviyeye taşıdı. Beymen Zorlu Center mağazası, ayrıca dünya çapında tanınmış Michelin ödüllü şefi ile “Morini” restorana ev sahipliği yapmaktadır.

Beymen, 2017 yılında İstanbul Anadolu yakasında Beymen Suadiye amiral mağazasını hizmete sundu. Beymen’in en büyük Cadde mağazası olan Beymen Suadiye lüks alışveriş deneyimi ile Bağdat Caddesi’ndeki Rönesans’ın simgesi oldu.

Mağaza sayısı 21'den 44'e çıktı

Beymen erkek ve kadınlar için rahat ve şık yaşam tarzında koleksiyonlar sunan monobrand konsepti Beymen Club ile erişilebilir lüks pazarına hitap etmektedir. 2010 yılından bu yana önemli bir gelişme trendi yakalayan Beymen Club markasının mağaza açılışları hızlanmış ve 2017 sonunda toplam Beymen Club mağaza sayısı 21’den 44’e yükselmiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×