Bu haber kez okundu.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı ve Merak Edilenler

Bireysel Emeklilik Sistemi gündeme geldiğinden beri insanlarda en merak uyandıran konulardan biri devlet katkısından ne şekilde yararlanılacağıdır.

Bankaların ya da özel sigorta şirketlerinin bünyesindeki bireysel emeklilik fonlarına katkı payı ödeyen ve nerede ikamet ettiğine bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes belirlenen sınırlar çerçevesinde devlet katkısından yararlanabilir. Yaptığınız sözleşmenin yürürlük tarihinden bağımsız olarak 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yatırılan katkı payları adına devlet katkısı otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Devlet katkısından yararlanmak için katılımcı olmak gerekir.  Ancak katılım payını yatıran kişinin farklı olması bu haktan mahrum olmayı gerektirmez. Yani eşinizin ve çocuğunuzun bireysel emeklilik fonunda katılımcı olarak kayıtları varsa, onlar adına katılım payı ödemesini siz yapıyor olsanız da devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Bir başka deyişle bireysel emeklilikten ve buna bağlı devlet katkısı hakkından yararlananların vergi mükellefi olmaları beklenmez.

Devlet katkısı katılımcının ödediği toplam katkı payı üzerinden hesaplanır. Devlet katkısı hesaplamaları otomatik olarak yapıldığı için, katkı payınızı ödedikten sonra ayrıca yapacağınız bir işlem yoktur.

Bireysel Emeklilik Sistemindeki devlet katkısı, işverenin çalışanları adına ödediği katkı payları için geçerli değildir. İşverenler, çalışanlarının sigorta bedelini şirket gideri olarak gösterip indirim talebinde bulunabildikleri için devlet katkısı bu konunun dışında bırakılmıştır.

Bir kurumun sizin adınıza ödeme yaptığı grup emeklilik sistemini, bireysel emeklilik sistemine aktardığınızda da devlet katkısından yararlanamazsınız. Son sistemde kaldığınız 10 yılla birlikte adınıza toplamda 20 yıl katkı payı ödenmişse, bunun son 10 yılı yani bireysel emeklilik sistemine geçtiğiniz tarihten itibaren geçerli olmak üzere devlet katkısından yararlanırsınız.

Bu durum emekli sandığı vb. emeklilik sistemlerinin, bireysel emeklilik sistemine aktarılmasında da geçerlidir. Diğer bir deyişle devlet katkısından yararlanmanız için bireysel emeklilik sisteminde kendi adınıza bir sözleşmeniz bulunmalıdır.

Devlet katkısı ödemelerinin tamamını kıstas süreleri tamamladığınız takdirde emekli olunca alabilirsiniz. Vefat ve maluliyet durumlarında da hakkınız saklıdır.

Devlet katkısında önemli bir istisna da mavi kart kullanan katılımcılar hakkındadır. Onlar da farklı bir ülkede ikamet etseler dahi bireysel emeklilik sistemine katıldıktan sonra devlet katkısından faydalanabilirler.

ABCHABER.COM ÖZEL HABERİDİR.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×