Bu haber kez okundu.

Boyner Holding'in hangi markaları kime satıldı? İşte dev satışın detayları...

Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş. ile Katarlı Mayhoola şirketi arasında anlaşmanın detayları Kamuyoyu Aydınlatma Platfotmu (KAP)'a bildirildi.

MAYHOOLA BOYNER HOŞDİNG'İN YÜZDE 43,91'Nİ SATIN ALIYOR

Boyner Holding hali hazırda, Boyner Büyük Mağazacılık, Beymen Mağazacılık, AY Marka Mağazacılık ve Altınyıldız Tekstil'i bünyesinde barındırıyordu. Yapılan anlaşmaya göre, Mayhoola şirketi, Boyner Holding ve Boyner Ailesi'nin toplam yüzde 43,91 oranındaki BOYP hissesini 405 milyon dolar bedelle satın alacak.

BEYMEN MAĞAZACILIK KATARLILARIN OLDU

Söz konusu anlaşmanın bir başka maddesi uyarınca, Boyner Mağazacılık ve Altınyıldız hisselerinin yüzde 100'üyle birlikte 'Altınyıldız' ve 'Altınyıldız Classics' markalarını hazırlanan değerleme raporlarıyla belirlenecek bedellerle Boyner Holding devralacak. Bu durumda Beymen Mağazacılık ve Ay Marka Mağazacılık'ın yüzde 98,01 oranındaki çoğunluğu Mayhoola'ya geçerken Boyner Büyük Mağazacılık ve Altınyıldız Tekstil'in tamamı Boyner Holding'de kalacak.

BİST'DE BOYNER İBARESİ KALKACAK

KAP'a yapılan açıklamada, "Anlaşma kapsamında BİST'te işlem gören BOYP'tan 'Boyner' ibaresi çıkarılarak ünvan değişikliği de yapılacak. Ayrıca Mayhoola, BİST'te bireysel yatırımcıların elinde bulunan yüzde 1,99 oranındaki BOYP hissesi için de satma hakkının Boyner Holding'e 1 lot pay başına ödenecek olan 1,40 doların işlem kapanış tarihindeki Türk Lirası karşılığından kullandırılmasına karar verildiğini duyurdu. Mayhoola'nın son 4 yıl içindeki yatırımları sonucunda Beymen ve AY Marka'yı devralması, Türkiye lüks ve moda perakendesine bugüne kadar yapılan en büyük yabancı yatırımı olacak" ifadelerine de yer verildi.

SATIŞ 24 HAZİRANDAKİ GENEL KURUL SONRASI

Her ne kadar anlaşma sağlansa da işlemler henüz gerçekleşmedi. Bunun nedeni ise 24 Haziran Pazartesi günü yapılacak olan BOYP Olağanüstü Genel Kurulu... Tüm satış işlemlerinin bu genel kuruldan sonra yapılması planlanıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×