Bu haber kez okundu.

Büyükanne maaşı ne kadar? İşte tahmini destek miktarı

Büyükannelere bebek bakım maaşı müjdesi kamuoyunda memnuniyetle karşılanırken, torununa bakan babaanne ve anneanne'ye verilecek olan maaş miktarı da sorgulanır oldu. Bazı haber sitelerinde yer alan bilgilere göre bebek bakan ninelere, sigortalı bakım yapan annelere verilen aylık 1.555 lira destek verilmesinin beklendiği belirtiliyor.

Hükümet kadın istihdamını artırmak için çalışmalara hız verdi. Çalışan annelere sağlanan yarı zaman iş imkanı ve bebek bakıcısı desteğinin hemen ardından, evde torununa bakan büyükannelere maaş verileceği müjdesi verilmişti. Türkiye'de çalışan anne ve babaların çocuklarına bakan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren düzenlemeye dair bu gelişme büyük ses getirmişti. Düzenleme ile kadın istihdamı teşvik edilirken, evde bebek bakımı yapan anneanne ve babaanne'lere de maddi destek sağlanacak. Uygulamanın nasıl yapılacağını ve ailelerin bu düzenlemeden nasıl faydalanacağı merak edilirken, büyükanne desteğinin ilk aşamada 3 yaşına kadar olan torunlarına bakan kişilere verileceği açıklandı.

BÜYÜKANNE DESTEK MİKTARI NE KADAR?

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin hemen ardından uygulama ilk olarak İzmir, Bursa, İstanbul veya Antalya illerinde pilot olarak hayata geçirilecek. 6 aylık deneme sürecinin ardından başarı sağlandığı takdirde tüm illerde uygulanmaya başlanacak. Merak edilen asıl soru ise büyükanne maaşı miktarı ne kadar olacak? Takvim'in haberine göre, 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' verilecek olan maaşın miktarı konusunda ipuçları veriyor. Zira bu proje kapsamında 0-2 yaş arası çocuk sahibi olan çalışan annelere, sigortalı çocuk bakıcısı istihdam etmeleri halinde aylık 416 Euro maddi destek sağlanıyor. Büyükannelere verilecek maaş miktarının da aynı olacağı iddia ediliyor. Yani torununa bakan büyükanneye aylık bin 555 lira ödeme yapılacağı ileri sürülüyor.

AİLE SEÇİMLERİ YAPILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, proje ile ilgili altyapının oluşturulduğunu belirtti. Büyükannelere bebek bakım desteği çalışmasının olgunlaştığını ifade eden Müezzinoğlu, belirli kriterlere göre aile seçimlerinin yapılacağını ifade ettiği açıklamasında; ''Örneğin; 'ilk etapta bin aile' denilecek, izlenecek, ona göre yaygınlaştırılacak. Öncelikle 3 yaşına kadar destek öngörüyoruz.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1