Bu haber kez okundu.

Büyükannelere torun maaşı ne zaman ödenecek?

Büyükannelere torun maaşı Şubat ayında verilebilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sürdürülen çalışmalarda sona gelindiği ve ödenecek olan maaşların bu ay sonuna kadar belli olacağı bildirildi. Evinde torunlarına bakan anneanne ve babaannelere verileceği açıklanan büyükanne maaşı uygulamasının Şubat veya Mart ayında bin aile ile pilot uygulama olarak hayata geçirileceği bildirildi.

Milyonlarca aileyi yakından ilgilendiren uygulamaya ilişkin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kadınlara yönelik istihdam kapsamında büyükanne projesinin hayata geçirileceğini ve özel olarak oluşturulan ekibin bu konuda 1.5 aydır çalışma yaptıklarını belirterek, ''Yaklaşık bin ailelik bir pilot uygulama olacak. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile birlikte sponsorları ortaya koyacağız. Çalışmaları bitmedi. 6 ay uygulandıktan sonra, artı ve eksilerini gördükten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na sunacağız. Bunun özel sektörü de ilgilendiren yönü var. 6 ay sonra uygulamanın sonuçlarını alırız, tahminimce Haziran-Eylül gibi görürüz.'' dedi.

BÜYÜKANNE MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bu ay sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağı bildirilen büyükanne maaşı ücreti ise henüz resmi olarak açıklanmadı. Uygulamaya katılacak bin aile İstanbul, İzmir ve Bursa'dan seçilecek. 6 aylık süre boyunca pilot uygulama olarak denecek olan proje Eylül ayından itibaren Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak. Projeyle; 0-3 yaş arasındaki torununa bakan büyükanneler maaşa kavuşacak, anneler çalışma hayatından kopmayacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×