Bu haber kez okundu.

Çalışan anneye destek ödemeleri 6 bin lirayı geçiyor

Çalışan anneye nakit desteği son günlerin en çok merak edilen konusu oldu. Hükümet, bu yıl içinde kadınların iş hayatında daha çok yer almaları ve çocuk sayısının artması için son derece önemli düzenlemelere imza attı. Buna son örnek ise 'Büyükanne maaşı'. Çalışan annelerin çocuklarını güvenli ellere emanet etmesinin önünü açan bu düzenleme sayesinde torununa bakan büyükannelere maaş verilmeye başlandı. Peki Çalışan anneye hangi destekler veriliyor? İşte 4 farklı anne desteğinin detayları...

Kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlayacak düzenlemeler ardı arkasına hayata geçmeye başladı. Kadınlara verilen desteklerden bazısı izin günleri ve çalışma şartlarını kapsarken, bazısı da nakit desteği şeklinde veriliyor. Son onaylanan torba yasa ile birlikte doğum yapan anneler belirli süreler dahilinde yarım gün çalışarak tam maaş alabilecekler. Çalışan anneler için başlayan süreç memur olanlar için de bu ay içinde çıkması beklenen yönetmelikle başlayacak.

ÇALIŞAN ANNEYE 4 AYRI DESTEK VERİLECEK

Çalışan anneler için 4 ayrı nakit desteği söz konusu. Çalışmayanlar ise 2 farklı destekten yararlanabiliyor. Anneye yapılacak ödemeler şöyle;

ÇOCUK PARASI: 15 Mayıs 2015'ten sonra doğan veya doğacak olan tüm çocuklar için annelere ücret ödeniyor. Yapılan bu ödeme çocuk sayısına göre değişiklik gösteriyor. Parayı almak için annenin çalışması şart değil. Hükümet, doğum yapan anneye ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuk için de 600 lira ödeme yapıyor.

EMZİRME (SÜT PARASI) ÖDEMESİ: Yeni doğum yapan annelere emzirme ödeneği adı altında süt parası veriliyor. Bu para her yılın ocak ayında yeniden belirlenen oradan artırılıyor. Emzirme parası anne çalışıyorsa kendisine çalışmıyorsa sigortalı çalışan eşine ödeniyor. Süt parası, SSK, Bağ-Kur ve memur olanlara veriliyor. Emzirme ödeneğinin yapılması için çocuğun yaşaması isteniyor. Bu yıl için belirlenen ödeme tutarı ise 133 lira.

DADI YARDIMI: Çalışan anneler için 4 ilde pilot uygulama olarak hayata geçirilen 'dadı yardımı' da desteklerden biri. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'da yaşayan ve sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan anneye (brüt asgari ücretin iki katından daha az maaş alıyorsa) çocuk bakıcısı parası ödeniyor. Dadı yardımı adı altında yapılan bu ödemenin tutarı ise yaklaşık 500 lirayı buluyor.

RAPOR ÖDEMESİ: Doğum yapan anne eğer halen çalışmaya devam ediyorsa işinden izinli olduğu dönemler için 'iş görmezlik ödeneği' alıyor. Kadınlara, doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin veriliyor. Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenen kadınlar 'geçici iş görmezlik ödeneği' alıyor. Bu ödeneğin hesaplanması ise ayakta tedavilerde 3'te 2, yataklı tedavilerde yarı oranda yapılıyor. Asgari ücretli çalışan anneye doğum parası 2017 yılı için 4 bin 424 lirayı buluyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×