Bu haber kez okundu.

ÇANAKKALE'de dünyanın en uzun köprüsü yapılacak. Çanakkale 1915 Köprüsü temel atma töreni bugün canlı yayın ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla saat 11.00'den itibaren ekranlara gelecek. Peki Çanakkale Köprüsü Otoyol Projesi nereden geçecek? Köprü ne zaman hizmete açılacak? Çanakkale Köprüsü'nü kim yapıyor? İşte detaylar...

Yeni Türkiye'nin dev projesi olarak adlandırılan 1915 Çanakkale Köprüsü, 2023 metre ile dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak. 2023 yılında hizmete girecek Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli bugün gerçekleştirilecek törenle atılacak. Dev köprü, Anadolu Yakası'ndaki Lapseki - Şekerkaya ile Avrupa tarafındaki Gelibolu - Sütlüce mevki arasına inşa edilecek. Çanakkale Boğazı'nın ilk Marmara Bölgesi'nin de beşinci asma köprüsü olacak.

1915 Köprüsü, Trakya'dan Ege ve Akdeniz'e uzanan ulaşım hattında kritik bir rol oynayacak. 3 geliş ve 3 gidişe sahip olacak köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek. Başlangıç ve bitiş noktalarının arasındaki rakamlara gelince; iki yaka arasındaki toplam uzunluk 3860 metre. Viyadükler ile 5 kilometrenin üzerinde olacak. Köprünün yapımı 5.5 yıl sürecek ve 1 saatlik geçiş süresini 3-4 dakikaya düşürecek.

Çanakkale 1915 Köprüsü Güzergahı

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ ve OTOYOLU GÜZERGAHI

Çanakkale Köprüsü ve 100 kilometrelik otoyol bölümünün 2023 yılında hizmete açılması hedefleniyor. Köprüye bağlanacak otoyolun toplam uzunluğu ise 354 kilometre olacak. Köprü ve bağlantı yolları İstanbul Silivri'den başlayıp, Balıkesir Balya İlçesindeki otobanla birleşecek. Çanakkale Köprüsü'nün bağlanacağı otoyolların üzerinde toplam 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşak, 143 alt ve üst geçit inşa edilecek. 

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Ayak açıklığı bakımından Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olma ünvanına sahip olan 1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında 2023 metrelik ayak açıklığı ile bir dünya rekorunu da kırmış olacak. Yaklaşık 5.5 yılda tamamlanması beklenen Çanakkale Köprüsü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılında hizmete açılacak.

Çanakkale 1915 Köprüsü

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ İHALESİ KİM KAZANDI?

Çanakkale 1915 Köprüsü'nü hangi firmanın inşa edeceği merak konusu. Yap - İşlet - Devret modeliyle yapılacak olan köprünün ihalesini Daelim (Kore) - Limak - SK (Kore) - Yapı Merkezi kazanmıştı. Ortak girişim grubu olarak köprü inşaatını üstlenen firmalar, köprü ve otoyol yapımı için 10 milyar 354 milyon lira proje bedeli, 5.5 yıl yapım süresi ve bu süre dahil olmak üzere toplam 16 yıl 2 ay 12 gün işletme süresi teklif etmişti.

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?

Başbakan Binali Yıldırım, 18 Mart yani bugün ilk kazmanın vurulacağı Çanakkale 1915 Köprüsü geçiş ücretini daha önce yaptığı açıklamada duyurmuştu. Yıldırım, Çanakkale Köprüsü geçiş ücretinin 15 Euro + KDV olacağını belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×