Bu haber kez okundu.

Coca Cola, Türkiye'de diğer ülkelere göre iki kat fazla şeker kullanıyor

Dünya içecek devi Coca Cola grubu, Türkiye'de ürettiği ürünlerde iki kat daha fazla şeker kullanıyor. Coca Cola, Türkiye'de ürettiği Fanta'nın 100 mililitresinde 10 gram şeker bulundururken, bu oran İngiltere'de 3,3 grama kadar düşüyor.

Coca-Cola şirketi, İngiltere'de ürettiği Sprite ve Fanta’daki şeker miktarını 100 mililitrede 5 gramın altına indirdi. Türkiye'de ise iki kat fazla şeker kullanılıyor İngiltere'de "şekere ek vergi getirme" kararı alınmasının ardından Coca-Cola, bu ülkede ürettiği Sprite'ın 100 mililitresindeki şeker miktarını 6,9 gramdan 4,6 grama; Fanta'nın 100 mililitresindeki şeker miktarının da 6,6 gramdan 3,3 grama indirdi.

Türkiye'de 10 Gram Şeker

Türkiye'de satışa sunulan Sprite'ın 100 mililitresi 10 gram, Fanta'nın 100 mililitresi ise 11,5 gram şeker içeriyor. Almanya'da üretilen Sprite ve Fanta'nın 100 mililitresinde ise 9,1 gram şeker var.

Şekere Vergi Gelince...

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre İngiltere'de meşrubatların içerdiği şeker miktarına göre içecek üreticilerinden vergi alınması uygulaması 6 Nisan Cuma günü başlayacak. İngiliz kamuoyunda ‘şeker vergisi' olarak adlandırılan yasa, 100 mililitre meşrubatın içerdiği şekerin 5 gramı aşması halinde, litre başına 18 peni vergi alınmasını öngörüyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×