Bu haber kez okundu.

Deutsche Bank 9 bin kişiyi işten çıkartmayı planlıyor
Dünyanın en büyük 6'ncı bankası durumundaki Deutsche Bank, 2008 yılındaki mali krizde Amerikan şirketlerine usulsüz kredi verdiği gerekçesiyle 14 milyar dolar cezaya çarptırılmıştı. Deutsche Bank yetkilileri, Amerika Adalet Bakanlığı'nın talep ettiği bedeli ödemeyeceğini açıklamıştı.

2015 yılında 6,8 milyar Euro zarar yazan Deutsche Bank, geride kalan aylarda da sermaye yetersizliği konusundaki sorunları aşamayarak ciddi kayıplar yaşamaya devam etti. Bankanın CEO'su krizden çıkabilmek için en az 9 bin çalışanının işine son verileceğini ve en az 200 şubenin kapatılacağını duyurdu.

Ekonomistler bankanın daha 2 yıl önce 30 milyar dolar olarak tahmin edilen piyasa değerinin bu yıl içinde yaklaşık 10 milyar dolar eridiğini belirtiyor. Analistler Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ceza sorununun yanı sıra son zamanlarda faiz manüpilasyonu ve Rusya'da kara para aklama gibi skandallarla gündeme gelen Deutsche Bank'ın hisselerinin bundan sonraki kısa ve orta vadeli dönemde değer kaybedeceğini ön görüyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×