Bu haber kez okundu.

Dolar'a müdahale geliyor kritik açıklama yapıldı

ABD doları neden yükseliyor? sorularına cevap aranırken piyasaların olumsuz etkilenmesi hükümeti de harekete geçirdi. Bu kapsamda bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Saat 16.00'da başlayan ve 4 saat süren EKK toplantısı az önce sona erdi. Toplantı sonrası alınan kararlar ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

ABD Başkanlık seçimlerini Donald Trump'ın kazanmasından sonra Dolar kuru yükselmeye başladı. FED Başkanı Yellen'in dün bir konuşmasında yaptığı açıklama ise doların tarihi zirveye ulaşmasına neden oldu. Piyasalar bu durum karşısında tedirginlik yaşarken, olumsuz etkiyi azaltmak ve döviz kurlarında yaşanan hareketliliği ele almak üzere Ekonomi Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Dolar'ın 3.40 seviyesine gelmesi üzerine yapılan EKK toplantısı Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapıldı. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan da katıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, ekonomik gelişmelerin kapsamlı bir şekilde ele alındığı ve ekonominin direncini artıracak reformların hızlandırılacağı belirtilirken, reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar atılmaya devam edileceği vurgulandı. Ayrıca piyasalardaki hareketliliğin küresel kaynaklı olduğu kaydedilen açıklamada, ''Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak.Etkileri sınırlamak için tedbirler gözden geçirildi'' denildi.

Başbakan Binali Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, bugün öğlen saatlerinde medya mensuplarının sorularını yanıtlarken doların yükselmesiyle ilgili olarak, Amerikan seçimlerinden sonra başlayan hareketliliğin tüm dünyada yaşandığını ve halen devam ettiğini ifade etti. Yıldırım, ''Vatandaşlarımız rahat olsun. Ülke ekonomisinin temelleri sağlamdır. Birçok ülkenin ekonomik göstergelerinden çok daha iyi durumdayız.'' dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×