Bu haber kez okundu.

Dolar Euro kaç TL? Borsalar çöktü, Altın fiyatları çıktı!

ABD Başkanlık Seçimleri'nde Donald Trump'ın galip olması tüm dünya piyasasında büyük etki yarattı. Uluslararası piyasalarda borsalar çakılırken, dolar 3.30 TL bandına çıkarak tarihi zirveyi bir kez daha gördü. Altın fiyatları yükselirken, petron fiyatlarında sert düşüş yaşandı. Borsa İstanbul ise açılış yüzde 2,37 düşüşle başladı.

DOLAR ve EURO KAÇ TL?

Dünya Trump'ın başkanlığı kazanacağını hiç beklemiyordu. Piyasalar daha çok Clinton'ın kazanması yönünde eğilim gösteriyordu. Ancak beklentilerin aksine ABD'nin yeni Başkanı Trump oldu ve piyasalar son yılların en sert darbesini aldı. Amerikan Doları tarihinin en yüksek seviyesine çıkarak 3,30 TL'den işlem gördü. Kısa süreli bu artışın ardından dolar yumuşak bir düşüşe geçerek 3,20'nin altına kadar geriledi. Öte yandan Avrupa Birliği2nin para birimi Euro da Amerikan seçimlerinin sonucundan nasibini aldı. 1 Euro 3,667 TL'ye çıkarken şu saatlerde 3,60 TL'nin altına düşmüş durumda. Ancak yeni başkan Donald Trump'ın yapacağı ilk açıklamalar uluslararası piyasalarda doların durumunu daha da belirginleştirecek.

MEKSİKA PESOSU SERT DÜŞTÜ

Dünyada gelişen ülkeler arasında yer alan Meksika da seçim sonuçlarından etkilendi. Trump'ın seçim vaadlerinde 'sınıra duvar öreceğiz' diyerek işaret ettiği Meksika para birimi Meksika Pesosu, son sekiz yılın en sert düşüşünü yaşadı. Tarihinin en düşük seviyesini gören Peso yüzde 11'e yakın kayıp söz konusu.

BORSALAR ALT ÜST OLDU

Dünya borsalarındaki durum ise oldukça kötü. Asya borsaları yüzde 3.5'e düşerken, ABD borsalarında vadeli işlemlerde yüzde 5'e yakın kayıplar yaşandı. İtalya, Almanya ve Fransa borsalarında ise yüzde 4-5 aralığında kayıpların olacağı bekleniyor. Borsa İstanbul ise güne 2,37'lik düşüşle 74 bin 561 puandan başladı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ

Yatırımcıların en çok tercih ettikleri altın fiyatları ise sert bir yükseliş gösterdi. Altının Ons fiyatı yüzde 4 yükselerek 1327 dolara çıktı. Kapalıçarşı'da çeyrek altın fiyatı 215 liranın üzerini gördü. Altının gram fiyatı ise 131 TL'ye yükseldi.

PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ

Yatırımcılar tarafından tercih edilen ve güvenli liman olarak görülen petrol fiyatlarında da düşüş gözleniyor. ABD ham petrolü yüzde 3 düşerek 43,62 dolara, Brend petrolü ise yüzde 2,62 düşüşle 45 doların altına geriledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×