Bu haber kez okundu.

Dolar ve Euro manipülasyonu yapan döviz büroları tespit edildi

Döviz kurlarının son 10 günde ani artışına neden olarak, döviz piyasasında yapılan manipülasyon gösteriliyordu. Ekonomi piyasalarındaki tüm dengeleri alt üst eden bu olay, bazı döviz bürolarının gün içerisinde yüksek miktarda dolar veya euro alımı ya da satımı yapmasından kaynaklanıyor. Yani bir anlamda yüksek miktarda döviz işlemi yapılarak piyasa manipüle ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ekonomi yönetiminin dövizin yükselmesine neden olarak 'manipülasyon' yapıldığını göstermesi üzerine düğmeye basıldı. Başta İstanbul olmak üzere özellikle büyükşehirlerde faaliyet gösteren döviz büroları hakkında inceleme başlatıldı.

60 DÖVİZ BÜROSU MERCEK ALTINDA

Dövizdeki manipülasyon ve spekülasyon iddiaları doğrultusunda harekete geçen ekonomi yönetimi, öte yandan bu yönde gelen şikayetleri ve ihbarları da değerlendirdi. Yapılan değerlendirme neticesinde, ilk olarak manipülasyon yaptığından şüphelenilen 60 döviz bürosu hakkında denetleme kararı verildi. Yapılan ihbarlarda ise söz konusu döviz bürolarının gün içerisinde yüksek miktarda döviz alımı ve satım işlemi yaptıkları belirtiliyor.

Star'ın haberine göre, Hazine Bakanlığı'nın özellikle İstanbul'da suni fiyat yükselmelerine neden olan döviz bürolarını bakanlık bünyesinden seçilecek uzmanların inceleyeceği belirtildi. Yapılacak olan incelemeler sonucunda döviz fiyatları ile oynadıkları yönünde rapor hazırlananlar hakkında yasal işlem başlatılacak. Ayrıca bu işletmelerdeki kamera kayıtları da inceleme altına alınarak isimsiz yapılan işlemler tespit edilecek. Haberde, Merkez Bankası ile Borsa İstanbul'un özellikle ani giriş çıkış yapılan fonları takip ettiği belirtiliyor.

SERMAYE KANUNUNA GÖRE MANİPÜLASYON SUÇTUR

Sermaye Piyasası Kanunu 107'nci maddesi uyarınca manipülasyon yapılması suç kapsamındadır. Suç tipi olarak nitelendirilen 'manipülasyon' ayrıca piyasa dolandırıcılığı veya farklı yöntemler kullanılarak da yapılabiliyor. Sermaye piyasası araçlarının değerlerini veya yatırım yapanların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapanlar ya da bunları yayanlar ve bu yollarla çıkar sağlayan kişilerin 2-5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmış durumda. (Kaynak: Star)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
vesselam 3 yıl önce

aral döviz

Avatar
kamil yener 3 yıl önce

imkansız olmaz böyle hayaller bitmez

Avatar
türk vatandası 3 yıl önce

sahtekar lar istiklal caddesi no 99 beyoglu istanbulda 15 tl eksik alıyorlar kul haqkkı haram olsun çoçuklarından çıkar işAllah

Avatar
vatandaş 2 yıl önce

sütü bozuklar