Bu haber kez okundu.

Dünya devi çöküyor... 106 mağazasını daha kapatıyor

Bir zamanların oyuncak devi ABD'li oyuncak şirketi Toys R Us, yavaş yavaş eriyor. Firma son olarak İngiltere'de bulunan 106 mağazasının tamamını kapatma kararı aldı. ABD'deki mağazaların da kapanması gündemde...

Bir dünya devi firma daha çöküyor. The Sun'ın haberine göre, ABD'li oyuncak firması Toys R Us, İngiştere'de bulunan bütün mağazalarını kapatma kararı aldı. 6 hafta içerinde gerçekleşecek bu kapanmayla yaklaşık 3 bin kişinin işsiz kalacağı belirtiliyor. Toys R Us İngiltere'deki ilk mağazasını 1985 'te açmıştı.

Eylül ayında Kayyum Atanmıştı

Geçtiğimiz Eylül ayında iflasını açıklayn ve 28 Şubat'ta da kayyum atanan Toys R Us'a alıcı çıkmamıştı. Firma da bu durum karşısında İngiltere'deki mağazalarını kapatma kararı aldı.

Sırada ABD'deki Mağalar var

İngiltere'deki mağazaların kapanmasının ardından, sırada ABD'deki mağazaların olduğu ve bu ülkedeki yaklaşık 800 mağazanın büyük bir bölümünün de kapatılacağı iddia edilyor.

5 bin 500 Kişiye İstihdam Sağlıyor

İngiltere'de Maplin'in 200 mağazası ve 2.500 personeli bulunurken, Toys "R" Us 106 mağazasında yaklaşık 3 bin çalışanı istihdam ediyor.

Borç Yaklaşık 5 Milyar Dolar

Toys "R" Us yaklaşık 5 milyar dolar civarında bir borç sarmalıyla uğraşırken dikkat çeken bir diğer unsur da iflas sürecindeki bankacı, avukat ve danışman ordusunda ödenen devasa rakamlar. Şirketin 5 milyar dolar olan bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018'de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyordu.

Türkiye'de de Faaliyet Göstermişti

Toys "R" Us bir dönem Türkiye'de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30'un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı.

Anahtar Kelimeler:
ToysrusIngiltere
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×