Bu haber kez okundu.

EKK kararları! Ekonomide alınan tedbirler açıklanıyor

Piyasalar bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından çıkacak kararları bekliyor. Saat 15.00'te Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak olan kurul sonrasında yapılması beklenen ekonomik önlem paketi açıklaması ise piyasaya yönelik alınması gereken tedbirler noktasında oldukça önemli bir yere sahip.

EKK kararları saat 15.00'te başlayacak olan toplantı sonrasında bir basın açıklaması ile duyurulacak. Geçen hafta yapılan ve yaklaşık 5 saat süre Ekonomi Koordinasyon toplantısında, kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ile iş gücü piyasasına yönelik alınması gereken tedbirler görüşülmüştü.

Öte yandan bugün piyasalarda Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ile Başkan Mario Draghi'nin açıklamaları da takip ediliyor. Alınan ekonomik tedbirler açıklandığı anda haberimizden öğrenebilirsiniz.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararlar

Başbakan Binali Yıldırım ekonomiye yönelik alınan tedbirleri açıkladı. Yıldırım, ''İhracat yapan Türkiye'nin değerine değer katan yatırımların yanında olmaya devam edeceğiz'' dedi. İşte Başbakanın açıklamasından satır başları...

- Piyasada KOBİ'lere ihracat işiyle uğraşan büyük işletmelere, yani ekonomimizi ayakta tutan bütün sektörlere nakit sıkıntılarını giderecek ve işlerini düzene sokacak önemli bir kaynak oluşturuyoruz. Kredi Garanti Fonu'nun kefaletiyle 250 milyar liralık yeni bir kredi hacmi getirmiş oluyoruz. Bundan ağırlıklı olarak KOBİ'ler faydalanacak.

- 2017 bütçesinden ve arizi gelirlerle bu karşılanacak. Bütçede bazı kaydırmalar yaparak bunu gerçekleştireceğiz. 

- 2017'de özel sektör yatırımlarını daha da teşvik etmek amacıyla imalat sanayine yatırım yapılan projelere destek verilecek. Bu kapsama giren işletmeler için kurumlar vergisi indirimini tam olarak uygulayacağız.

- Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik firmaların yurtiçinden sağlayacağı mal ve hizmetler için sıfır faizle kredi verilecek.

- KOSGEB'e üye işletmelere ilk 12 ay geri ödemesiz 3 yıl vadeli 50 bin TL'lik kredi sağlanacak.

- İhracatın artırılması amacıyla Eximbank'ın sermayesi yükseltilecek.

- 500 bin kişi İş Kur'un aktif işgücü programlarından yararlanacak. 500 bin kişiye özel sektörde iş temin edeceğiz.

- İstihdamı artırmak için asgari ücret desteğinden yararlananların 2017'de ilk 3 aylık primlerini yıl sonuna öteliyoruz.

- Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi verilecek.

- Sadece tedbir almakla kalmıyoruz. Nasıl uygulanacağını takip edip bürokratik engelleri de ortadan kaldıracağız.

"Tedbirler için bütçemizde yapacağımız tasarrufları kullanacağız"

Yıldırım, "Reel sektörü desteklemek için aldığımız bu tedbirlerin tamamı için bütçemizde yapacağımız tasarrufları kullanacağız. Yani mali disiplin var olmaya devam edecek. Har vurup harman savurmayacağız, başkaca bir olumsuzluğa sebep olacak bir uygulamaya gitmeyeceğiz. Hesap kitap yapıldı. Milletimiz rahat etsin, iş adamlarımız da bu konuda emin olabilirler." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Mutlu vatandaş 2 yıl önce

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomide tedbir değil adeta MÜJDE paketi açıklaması yaptı.