Bu haber kez okundu.

Ekmek zammı haberlerine son noktayı Bakan Faruk Çelik koydu

Ekmeğe zam var mı yok mu? tartışması son günlerde iyice alevlendi. Çeşitli haber sitelerinde ve sosyal medyada yayılan ekmek fiyatlarına zam geliyor iddiaları üzerine Tarım Bakanı Faruk Çelik kameraların karşısına geçti. Ekmeğe zam gelecek mi sorusuna yanıt verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, ''ekmek ve un fiyatlarında artış gerektirecek bir durum yoktur'' diyerek ekmeğe zam yapılmayacağını söyledi. Ekmek fiyatları ile ilgili buğday kaynaklı bir artışın kesinlikle söz konusu olmadığını ifade eden Çelik, ''Kapıda zam yok'' diyerek tartışmalara son noktayı koydu.

EKMEKTE ÇEŞİTLİ DÜZENLEMELERE GİDİLDİ

Tarım Bakanı Faruk Çelik, sağlık yönünden ekmekte çeşitli düzenlemelere gidildiğini belirtti. Özellikle ekmek üretimi yapılan fırınlarda hijyen eğitimi konusunda Fırıncılar Federasyonu ile protokol yenilemesi yapılacağını dile getiren Çelik, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ekmek ve ekmek çeşitleri ürete işyerlerine yönelik yeni bir uygulama getirildiğini sözlerine ekledi. Çelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''İş yeri açma ve çalışma ruhsatını yerel yönetimler veriyordu. Biz bu belgeleri dikkate almadan işyerlerine Bakanlık olarak kayıt belgesi veriyorduk. 1 Ocak itibarıyla kayıt belgesini bizden almaları için iş yeri açma ve çalışma ruhsatını getirmeleri getiriyor. Bu belgeleri ibraz edemeyenler buradan kayıt belgesini alamayacaktır.'' dedi.

''KİMSE VATANDAŞIN BOĞAZINA DİZMEYE KALKMASIN''

Tahıl tüketiminin insan sağlığı açısından son derece önemli olduğunu ve medyada bazı yayın organlarının insanları yanlış yönlendirdiğini ifade eden Bakan Çelik, ''Kimse milletin sofrasının ayrılmaz bir parçası olmayan ekmeği vatandaşımızın boğazına dizmeye kalkmasın. Vatandaşın yediği ekmekle uğraşmak kimsenin ekmek kapısı olmamalıdır.'' diyerek ekmek üzerinden vatandaşa oyun oynayan çevrelere sert çıktı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×