Bu haber kez okundu.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2017

Kredi, bir kişinin veya kurumun ihtiyaç duyduğu parayı belli koşullar çerçevesinde bir kurumdan alması işlemine verilen isimdir. Günümüzde bankalar tarafından verilen kredilerde kişinin krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceği en önemli ölçüttür. Bunun için bankalar kişinin finansal geçmişine ve mevcut durumdaki gelirine bakarak, kredi verip vermeyeceklerini, vereceklerse ne oranda kredi verebileceklerini hesaplamaktadırlar. Emekliler genel olarak ömürleri boyunca maaş alacak olmalarından ötürü başka herhangi bir engel teşkil edecek sebep yoksa bankalar tarafından kolay kredi verilen kişilerdir. Hatta bankalar emeklilere kredi verebilmek için birçok kampanyalar düzenlemekte ve emekli müşterilerin kendi bankalarını tercih etmeleri için çaba göstermektedirler.

EMEKLİLER HANGİ DURUMDA KREDİ ALAMAZLAR?

Emekliler ancak kredi notları düşükse veya daha önceden icraya verilmiş bir borç yüzünden kara listeye girmişlerse kredi alamazlar. Bunun haricinde kredi çekmek istedikleri tutarın aylık ödemesi maaşlarının yarısı kadar olması koşuluyla emekliler kredi çekebilirler.

EMEKLİYE EN CAZİP KREDİ VEREN BANKALAR

Emekliye cazip kredi veren bankalar, faiz oranlarının yanı sıra Emekliye Altın Kampanyası, emeklilere faizsiz kredi gibi kampanyalar düzenlemektedirler. Bunun yanı sıra maaşını 3 aydan 3 aya alan emekliler için ödeme vadelerini bu tarihlere göre ayarlayan bankalarda mevcuttur. Özellikle devlet bankalarının emeklilere %1,29 tutarında bir faiz oranıyla oldukça cazip bir kredi imkanı sunduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra bazı bankalar emeklileri yormamak için internet üzerinden tamamlayabileceği ve hiç bankaya gitmeyeceği kredi seçenekleri de sunmaktadırlar. Vade seçenekleri incelendiğinde 12, 24 ve 36 ay gibi vade seçenekleri görülmektedir. Eğer ev kredisi alınacaksa bu seçenekler uzatılabilmektedir. Bazı bankalarda maaşını taşıyıp kredi çeken emeklilere avantajlı kredi imkanları sunmaktadır. Sicili düzgün olan bir emekli, banka faiz oranları içerisinde kendisine en uygun olanını seçerken, maaşını da o bankaya taşıyarak hem avantajlara, hem de kolay ödeme seçeneklerine sahip olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×