Bu haber kez okundu.

Emekliye promosyon ödemesi merak edilen sorular ve cevaplar

Emeklilere promosyon ödemesi konusunda tüm gereken şartlar belli oldu. Buna göre emekli promosyonu maaş alınan bankadan ya da isteğe bağlı olarak promosyon anlaşması yapılan bankalardan alınabilecek. Bu yazımızda emekli promosyonu hakkında herkesin merak ettiği 'emekliye promosyon ödemesi' sorularına cevap vermeye çalıştık.

1- Promosyon ödemesi nasıl yapılacak?

Emekliye ödenecek promosyon için ödeme yapacak olan bankalar ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında anlaşma yapılarak bir protokol imzalanacak. Ödemeler bu protokolde belirlenen esaslara göre yapılacak. Bu esaslara göre söz konusu banka emekli aylığı alan kişilere promosyon ödemesi yapacak.

2- Protokol imzalanan bankalar hangileri?

Emekliye promoyon ödemesi hususunda ilk olarak kamu bankaları ile protokol imzalandı. Ardından uygulamaya dahil olmak isteyen bankalar ile SGK arasında görüşmeler başladı. Bugüne kadar SGK ile protokol imzalayan bankalar arasında Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank bulunuyor. Önümüzdeki günlerde diğer kamu bankaları ve emekli maaşı ödemesi yapan özel bankaların da protokole imza atması bekleniyor. Protokol şartları gereği bütün emeklilere promosyon ödemesi yatırılacak.

3- Promosyon ödemesi kaç yıl yapılacak?

Emekliler, promosyon ödemesinin her yıl yapılacağını zannediyorlar. Ancak durum öyle değil. Emekliye ödenecek promosyon sadece 3 yıl süresince verilecek. Yani emekliler her yıl promosyon almayacaklar. Emekliler, promosyon ödemesini emekli aylığı aldıkları bankalardan veya istedikleri herhangi bir anlaşmalı bankadan alabilecekler. Ancak bunun için promosyon ödemesi almak istedikleri bankaya maaşını 3 yıl boyunca o bankadan alacaklarına dair taahhüt vermek zorundalar. Bu süre sonunda ise yeniden protokol yapılması ve yeniden belirlenecek şartlar çerçevesinde promosyonların ödenmesi söz konusu olacak.

4- Emeklilere ödenecek promosyon tutarı ne kadar?

Emekliye promosyon tutarları alınan aylığa göre değişecek. Maaşı bin TL'nin altında olanlara 300 TL, bin ile 2 bin TL arasında olanlara 375 TL, 2 bin TL'nin üzerinde olanlara 450 TL promosyon ödemesi yapılacak. Bu miktarlar alt limit olarak belirlendi. Kamu bankaları promosyon miktarlarında herhangi bir değişiklik yapamayacaklar. Fakat özel bankalar kendi istekleri doğrultusunda bu miktarları arttırabilecekler.

5- Hangi bankalardan emekli maaşı alınıyor?

Türkiye genelindeki yaklaşık 12 milyon emekliden 7.5 milyonu emekli aylığını kamu bankalarından alıyor. Geriye kalan 4.5 milyon emekli ise özel bankalardan veya PTT Bank'tan maaş alıyor. Kamu bankaları protokolde belirlenen tutarlarda promosyon ödemesi yapabilecek. Özel bankalar ise daha yüksek ödeme yapabilecekler. Kamu bankalarının ülkenin neredeyse her il ve ilçesinde olması ödemelerin daha kolay yapılabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle kamu bankaları belirlenen miktarda ödeme yapacak. Özel bankalarda ise böyle bir durum söz konusu olmadığı için daha yüksek promosyon ödemesi yapabilecekler. Diğer yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da özel bankalarla daha yüksek promosyon için protokol imzalanabileceğini açıkladı.

6- Promosyon ödemeleri ne zaman yapılacak?

Emekliye promosyon ödemeleri için tüm çalışmaların ve anlaşma süreçlerinin ilerleyen günlerde tamamlanması bekleniyor. Emekliye ödemelerin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılması planlanıyor. Eğer bu ay içerisinde çalışmalar tamamlanırsa, emeklilere promosyon ödemesi Mart ayında yapılmaya başlanacak.

7- Emekli maaşı başka bankaya taşınabilecek mi?

Emeklilere promosyon ödemesi ile ilgili çalışmalar başlamadan önce bazı özel bankalar emekli aylığını taşıyan emeklilere farklı ödeme kolaylıkları ve bazı hediyeler sunmuştu. Emekli maaşını başka bankaya taşıyan ve bu bankalara 3 yıl boyunca emekli maaşını başka bankaya taşımayacağı taahhütünü verenler, süre bitiminde kamu bankalarının promosyon şartlarından faydalanabilecekler.

8- Emekli promosyonu maliyeti ne kadar?

Emekliye ödenecek promosyon tutarının toplam maliyetinin 6 milyar TL'yi bulması bekleniyor. Yaklaşık 12 milyon emekliden 8.5 milyonu 375 TL promosyon ödemesi alacak. Kamu bankaları ile imzalanan protokolde, söz konusu bankaların karşılayabileceği miktarlar üzerinden belirlendi. Buna göre emekli promosyonları konusunda devlet bütçesine ek bir yükün getirilmemesi amaçlandı.

9- Promosyon ödemesi için otomatik ödeme talimatı verilmesi şart mı?

Emekliler, promosyon ödemesi alabilmek için protokol imzaladıkları bankalara, emekli aylığı hesaplarından iki adet otomatik ödeme talimatı vermeleri şart. Ayrıca kredili mevduat hesabı ya da kredi kartı gibi ürünlerden bir tanesini de kullanmak zorundalar. Emekli dilediği takdirde özellikli kredi kartı isteyebilecek. Bankalar bu sayede promosyon ödemesi yapacaklar ve devlet bütçesine de ek bir yük getirilmemiş olacak.

10- Emekliye promosyon ödenmesi yasal mı?

Son olarak bazı kişiler 'emeklilere promosyon ödenmesi yasal mı?' sorusuna yanıt arıyor. Promosyon ödemesinin hukuki dayanağı ilk olarak 2007/21 sayılı Genelge ile oluşturuldu. Fakat genelgede ''emekli'' ibaresi yerine sadece ''kamuda görev yapan memurlar'' ibaresi yer alıyordu. Bu yüzden de emeklilere promosyon ödenmiyordu. Uzun süren çalışmalar sonucunda emeklilere promosyon ödemesi için protokoller imzalandı ve hukuki gerekçe oluşturuldu. Bu sayede de emekliye ödenecek promosyon ile ilgili yasal zemin de hayata geçirilmiş oldu.

NOT: Bu yazı Milliyet'ten Cem Kılıç'ın konu hakkındaki bilgilendirmelerinden esinlenilerek hazırlanmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×