Bu haber kez okundu.

Emniyet'ten önemli bilgilendirme: Sahte para nasıl anlaşılır?

Emniyet'ten sahte para uyarısı! EGM sosyal medya hesabından paylaşılan mesajla vatandaşların kalpazanların piyasaya sürdükleri sahte paralar nedeni ile mağdur olmamaları için gerçek Türk Lirası özellikleri ile ilgili önemli bilgiler verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde piyasaya milyonlarca lira değerinde sahte paranın sürüldüğünü açıklamıştı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde dolaşıma çıkarılan sahte paralara karşı dikkatli olunmasını isteyen kurum bugün ise Twitter hesabından banknotlarda olması gereken özellikleri madde madde sıraladı. Peki Sahte Türk Lirası nasıl anlaşılır? İşte gerçek parada olan özelliklerin detayları...

1- Emniyet Şeridi: Tüm banknotlarda kağıda gömülü olarak yer alır. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülür. Şerit üzerinde yer alan kupür değeri ve TL harfleri de okunur.

2- Fligran: Ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren sayıdan oluşur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzünden de görülür.

3- Holografik Şerit Folyo: Banknotların ön yüzünde bulunur ve tasarımla uyumlu çeşitli görsel motifler yer alır. Banknot hareket ettirildiğinde parlak ve renki yansımalar verir. Farklı açılardan bakıldığında, Ay-Yıldız motifinin altındaki dikdörtgen şekil içindeki TL harfleri kupür değerine dönüşür.

4- Görme Engellilere Yönelik Özellikler: Tüm banknotlarda aynı bölgede olmak kaydıyla, banknotların ön yüzünde, sol üst kenarda Braille alfabesinden yararlanılarak oluşturulan noktalar, dokunulduğunda hissedilir şekilde yerleştirilmiştir. 5 TL'den 200 TL'ye doğru sırayla, 1'den 6'ya kadar rakamlar Braille Alfabesi ile yazılı olarak yer alır.

5- Kabartma Baskı: Atatürk portresinin ve üstte yer alan ''Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'' ibaresinin yanı sıra orta bölümde kupür değerini gösteren sayılar ve yazılarda kabartma baskı bulunur.

6- Gizli Görüntü: Portrenin sağ alt tarafında, yedigen şeklinde içinde, banknota yatay konumda göz hizasında bakıldığında kupür değerini gösteren gizli görüntü bulunur. TL banknotlar yatay olarak tutulduğunda bu özelliği ekrandaki gibi net şekilde görülür.

7- Bütünleşik Görüntü: Banknotlar, ışığa tutulduğunda sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturur.

8- Renk Değiştiren Şerit: Banknotların arka yüzünde, üzerinde kupür değerini gösteren ''sayı'' ve ''TL'' harfleri bulunan renk değiştiren şerit, banknot hareket ettirildikçe yan şeffaf sarı renkli yansıma verir. Banknotlarda mikro yazılar yer alırken, banknotların ön yüzünde, Ay-Yıldız motifinin içinde, kupür değerini gösteren ''sayılar'' ve ''TL'' harfleri mikro yazılı olarak yer alır.

9- Mor Ötesi (UV) Özellikleri: 5 farklı özellik içeren ultraviyole güvenlik özellikleri, özellikle para ile doğrudan ilgili mesleklerde çalışanlar için büyük önem taşırken, normal kağıttan farklı olarak banknot kağıdında UV ışık altında parlama bulunur. UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlayan kılcal lifler yer alır. Emniyet şeridi UV ışık altında, 5 ve 10 TL'de mavi, 20 ve 50 TL'de kırmızı, 100 ve 200 TL'de ise sarı renkte parlama verir. Ön yüzde Atatürk portresi alanında, kupüer değerini gösteren ''sayı'' ve ''TL'' harfleri belirerek  UV ışık altında kırmızı renkte parlama verir. Aynı özellikler tüm banknotlar üzerinde bir arada görülür. Yine UV ışık altında arka yüzde, kırmızı renkteki seri ve sıra numarası ''canlı'' ve ''parlak kırmızı'' yansıma vermekte, siyah renkli seri ve sıra numarası ise ''sarımsı-yeşil'' renge dönüşür.

10- Mikro Yazı: Banknotların ön yüzünde Ay-Yıldız motifinin içindeki ''5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL, 200 TL'' ibaresi ile holografik şeritlerin folyo üzerindeki dikdörtgen şeklinin alt ve üst kenarında ''TCMB'' ibaresi mikro yazılı olarak yer alır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×