Bu haber kez okundu.

Erol Bilecik kimdir TÜSİAD başkanı seçildi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) başkanlık seçimi yapıldı. Bugün yapılan Genel Kurul'da yeni yönetim belli oldu. Seçime tek aday olarak giren Erol Bilecik, 46 oydan 44'ünü alarak TÜSİAD'ın yeni başkanı seçildi. Bilecik'i ilk tebrik edenler arasında Eczacıbaşı CEO'su Erdal Karamercan yer aldı. Karamercan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''TUSİAD Genel Kurulu'nda tek Başkan Adayı Sn. Erol Bilecik. Hayırlı olsun!'' ifadelerini kullandı. Peki TÜSİAD'ın yeni başkanı Erdal Bilecik kimdir, kaç yaşındadır ve aslen nerelidir?

EROL BİLECİK KİMDİR?

12 Ocak 2017 Perşembe günü yapılan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı seçiminde 44 oy alarak yeni başkan seçilen Erol Bilecik, 1962 Antakya doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya'da tamamlamıştır. Türkiye'nin ilk bilgisayar mühendisleri arasında yer alan Bilecik, 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Üniversite'den mezun olduktan sonra Alman şirketi Nixdorf Computer'de çalışmaya başladı. 2 yıl sonra da Index Bilgisayar isimli şirketini kurdu. 

Erol Bilecik'in annesi ev hanımı babası ise mobilyacılık işiyle uğraşan bir esnaftır. 3 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan Bilecik, üniversitede birlikte olduğu sınıf arkadaşı İnci Hanım ile evlidir. İnci ve Erol Bilecik çiftinin ilk çocukları Kaan 1990 yılında, ikinci çocukları olan Naz ise 1999 yılında dünyaya gelmiştir.

1989 yılında Index Bilgisayar’in kurucu ortaklarından olarak firmanın genel müdürlük görevini üstlenen Bilecik, 1999 yılı itibarıyla Index Grup bünyesindeki Index Bilgisayar, Despec, Datagate, Neteks, Homend, Artım ve Teklos’un CEO’su ve yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.

2000 yılına kadar özellikle şirketin gelişmesi üzerine yoğunlaşan Erol Bilecik, bu yıldan sonra gerek sektörel gerekse sivil toplum örgütleriyle ilgili çalışmalara ağırlık verdi. 2001-2004 yılları arasında, Türk bilgisayar sektöründeki en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), 2011-2014 yılları arasında İTÜ Mezunlar Konseyi ve İTÜ Mezunları Derneği Başkanlıklarını yaptı. 2016 yılında ise Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), 1907 Fenerbahçe Derneği ve TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×