Bu haber kez okundu.

Ersin Özince'den flaş uyarı: 'bu sistem çöker'

Kendisini "kıdemli emekli bankacı" olarak gören Ersin Özince, bankaların konut, baraj, köprü kredisi adı altında kredi vermemesi gerektiğini ifade ederek, "bu konut finansman modeli çöker." dedi.

Ersin Özince'den konut kredileriyle ilgili flaş bir açıklama geldi. Halen Türkiye İş Bankası ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlıklarını devam ettiren Ersin Özince kendisini "kıdemli emekli bankası olarak tanımladı.

Başkent Üniversitesi'nin düzenlediği 1. Uluslararası Bankacılık Kongresi'nin açılışında bir konuşma yapan Özince, ticari bankaların, konut, baraj, köprü, yol gibi projelere kredi vermemesi gerektiğini savunarak, böyle bir konut finansman modelinin çökeceği görüşünde bulundu.

Ersin Özince yaptığı açıklamada, Türkiye'de mali sektörün yetersiz olduğunu belirterek, "Herkesin ağzında bankalar çok alıyor, çok faiz uyguluyor, bankalar şöyle yapıyor böyle yapıyor. Biz her şeyi bankalardan mı beklemeliyiz? Köprü yapılacak bankalar, ev yapılacak bankalar. Meslek hayatımın onlarca yılı bankaların gayrımenkule kredi vermesinin yasak olduğu dönemde geçti. Niye yasaktı? Çünkü gayrımenkul finansmanı ticari bankalar tarafından ya-pıl-maz. Bunun için yasaktı. Siz bugün Türkiye’de konut kredisini 1 ay mevduata dayanan bankalardan isteyemezsiniz. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir konut finansman modeli yok. Yaparsanız da çökertirsiniz. Çökebilir, diyene de siz felaket tellalı diye bakmamalısınız." dedi.

Ersin Özince kimdir?

1953'te Havran'da doğdu. 1975'te ODTÜ İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra Türkiye İş Bankası'na stajyer müfettiş yardımcısı olarak iş yaşamına başladı. Müfettişlik yaparken 1986'da Muhasebe Müdürlüğüne müdür yardımcısı olarak atandı.

1988'de aynı müdürlükte grup müdürlüğüne yükseldi. Fon Yönetimi Müdürlüğü'nün kuruluşunda çalıştı ilk müdürü oldu. 1992'de Yenişehir Ankara Şubesi'ne müdür olarak atandı.

1994'e kadar Türkiye İş Bankası genel müdür yardımcılığı'na getirildi. Muhasebe Fon Yönetimi ve Menkul Kıymetler Müdürlükleri'nden sonra Emekli Sandığı, Bankacılık Hizmetleri ve Mali Müşavirlik birimlerinin de sorumluluğunu üstlendi. 1998'de genel müdür vekilliği'ne getirildi.

Şişecam'da yönetim kurulu başkanı

28 Ekim 1998'de de Türkiye İş Bankası'nın 15. genel müdürü ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Yönetim kurulu başkanı oldu. Türkiye İş Bankası'nın en büyük iştiraki olan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (ŞİŞECAM) yönetim kurulu başkanıdır.

Ülkede en çok konuşulan isim oldu

Türkiye İş Bankası'nın İtalyan Telekom şirketiyle birlikte 2.525 milyon dolara 3'üncü GSM ihalesini rakip konsorsiyumlardan açık farkla kazandı. İş bankasının bu başarısı Özince'yi, 2000 Nisan ayında ülke gündeminde en çok konuşulan isim yaptı.

Meslek yaşamı boyunca Harward Business School'da 3 aylık üst düzey yöneticilik eğitimi de olmak üzere çeşitli yurtdışı eğitimlere katıldı.

İngilizce biliyor. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×