Bu haber kez okundu.

Esnafa sicil affı 1.5 milyon kişiye nefes aldıracak

Esnafa Sicil Affı ne zaman çıkacak, sicil affından kaç kişi yararlanacak soruları işletme sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında. 12 milyon 500 bin kişiyi yakından ilgilendiren sicil affı yasa tasarısı ile ilgili konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu haktan yaklaşık 1 milyon 500 bin esnafın faydalanacağını düşündüğünü belirtti.

Bankalara olan kredi borçlarını zamanında ya da hiç ödeyemediği veya kredi kartı borcu nedeniyle kara listeye giren işletme sahibi esnafların ticari hayatlarını kolaylaştıracak olan sicil affı önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu'nun gündeminde olacak. Tasarının yasalaşması durumunda ise esnaflar rahat bir nefes alacak ve içerisinde bulundukları ekonomik sorunlardan kurtulabilecekler. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafa sicil affı ile ilgili yaptığı açıklamada aftan 1.5 - 1.6 milyon esnafın yaralanacağını ifade etti.

ESNAFLAR KARA LİSTEDEN ÇIKACAK

Sicil affının, 12 milyondan fazla kişiyi ilgilendirdiğini belirten Bakan Tüfenkci konuşmasında, "Bu sadece işletmeler, sadece sanayicilerimize yönelik diye düşünmememiz lazım. Bunların yanında özellikle kredi kartı kullanıcıları, bireysel kredi kullananlar da dahil olmak üzere kredilerde sorun yaşayanların 6 ay içerisinde ya borcunun tamamını ya da çeklerini/senetlerini ödedikleri halde kara listeden 5 yıldan önce çıkamıyorlardı. Bu durumda olanlar veya borcunu yeniden yapılanlar bu haktan faydalanacaklar. Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 bin ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz." dedi.

DOLAR MANİPÜLE EDİLİYOR

Öte yandan döviz kurlarının son günlerde yükseliş göstermesine de açıklık getiren Bakan Tüfenkci, dolar ve euro'nun yükselmesinde manipülasyon olduğuna dair güçlü verilerin belirlendiğini söyledi. Tüfenkci konuyla ilgili olarak, ''Manipüle edildiği noktasında güçlü veriler var. Özellikle bazı yurt dışı ve yurt içinde faaliyet gösteren fonların hızlı çıkışları var. Hükümet olarak da Merkez Bankamızla bunu yakından izliyoruz.'' diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×