Bu haber kez okundu.

Ev alacaklara satacaklara iyi haber, tapuda yeni dönem

Tapu işlemlerini hızlandıracak uygulama başladı. Çevre Bakanlığı web-tapu sistemini hizmete açtı. Vatandaşlar artık tapu dairesinde sıra beklemeden işlem yapabilecek, ödeme gerçekleştirebilecek. Web-tapu Sistemi nedir? Web-tapu sistemi nasıl çalışır? Web-tapu sistemine nasıl girilir? İşte bu soruların yanıtları haberimizde...

Tapuda işler artık kolaylaşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tapu işlemlerini hızlandırmak için önemli bir adım attı. Bugünden sonra gayrimenkul sahipleri, taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden yönetebilecek.

Dolandırıcılığa ve sahteciliğe son

Sistemle dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği bir sistem olan web-tapu sistemini hayata geçirdi.

E-devletle giriş

E-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek uygulamada vatandaşlar taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığıyla yaparak tapu müdürlüğüne gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. Sistemin vatandaşların hayatına getireceği bir diğer yenilik de dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı alınacak önlemler olacak.Bu çerçevede, sistem sayesinde tapu sahipleri, web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek.

Vatandaş SMS ile bilgilendirilecek

Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek.

Ödemeler online olarak yapılabilecek

Uygulamayla tapu sahipleri, elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapma, tüm bilgileri SMS ile alabilme, başvurusunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenme ve harç-döner sermaye bedelini online olarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×