Bu haber kez okundu.

Ev hanımlarına iş fırsatı için hükümet düğmeye bastı

Hükümetin son dönemde özellikle ev kadınlarına yönelik verdiği iş, istihdam ve yatırım desteği, kadınlara pozitif ayrımcılığın önünü açarken aynı zamanda işgücüne katılımın rekor seviyelere ulaşmasını sağladı. Kapsayıcı kalkınma modeli sayesinde üniversite mezunu kadınların istihdamında yüzde 70'lik artış gözlendi.

Son 6 yılda kadın istihdamının yüzde 60 arttığına dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, istihdam edilen kadınların sayısının 4 milyonu geçtiğini belirtirken, 14 milyondan fazla ev kadını için de yeni iş fırsatlarının gündemde olduğunu müjdeledi. Müezzinoğlu, ''İstihdam için sahaya ineceğiz'' dedi.

TEŞVİK DESTEĞİ ARTIYOR

İş bulmakta zorlanan ya da evden çalışmak isteyen kadınlar için hayata geçirilen Girişimcilik Merkezi Projeleri kapsamında belediyelerde kadın istihdam-girişimcilik merkezleri kuruldu. Türkiye İş Kurumu'nun işgücü programlarına katılan kadınlara ise cep harçlığı veriliyor. Özellikle kız çocuklarının mesleki eğitim programlarından faydalanarak meslek sahibi olmalarına imkan tanıyan çeşitli projeler de hayata geçirilmiş durumda. Evde çocuk bakım hizmetleri ve ev hizmetlerinde çalışan kadınlar için de yeni teşvik olanakları yaratılacak. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, 35-40 yaş arasındaki ev kadınlarının istihdama katılım taleplerine dikkat çekerek, istihdama katılımın daha fazla olması için büyümenin yüzde 5'in üzerinde olması gerektiğini ifade etti. Ulusal istihdam stratejisinin güncelleneceğinin altını çizen Müezzinoğlu, ''Türkiye'de işgücüne dâhil olmayan yaklaşık 28 milyon kişinin yarıdan fazlasını ev kadınları oluşturuyor. Kadınların yüzde 80'i eşinin sigortasından yararlanıyor ve hiçbir geliri bulunmuyor.'' dedi. Öte yandan hükümet, ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primi yatırmasına teşvik ederken, evden ve uzaktan çalışam ile işgücüne destek sağlamaya özendiriliyor.

5 BİN ANNEYE DEV DESTEK

Bu kapsamda hükümet, yaklaşık 5 bin anneye 2 yılda tam 114 milyon lira mali destek sağladı. Ev hizmetlerinde çalışan kadınların çalışma sürelerine bakılmaksızın sosyal güvenlik kapsamına alınarak sigortalı olmalarının önü açıldı. Buna en net örnek evde çalışanların SMS ile sigortalanması olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan özel istihdam büroları da artık ev hizmetlerinde geçici iş ilişkisi kuracak. Çocuk sahibi olan kadınların işgücü piyasasından kopmamaları için yeni destekler verilecek. Kayıt dışı istihdamla mücadelenin etkin bir şekilde devam ettiğini aktaran Müezzinoğlu, 2002 yılında yüzde 52.14 olan kayıt dışı istihdamın 2016 yılında yüzde 34.62'ye düşürüldüğünü ve 2023'teki kayıt dışı istihdam oranındaki hedefin yüzde 15 olduğunu ifade etti. Hazal Ateş / SABAH

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×