Bu haber kez okundu.

Fast Food firması kapısına kilit vuruyor

Türkiye'de mağazaları bulunan dünya fast foot devi 500 mağazasına kilit vuruyor. Subway CEO'su Suzanne Greco yaptığı açıklamada, restoran sayısını artırma politikalarından vazgeçerek, pazar payını artırmayı hedeflediklerini belirtti. Firma geçen sene de 800 restoranını kapatmıştı.

Dünya fast food devi Subway restoran sayısında küçülmeye gidiyor. Dünyada en yaygın fast food zincir mağazalarından olan Subway, 500 restoranını kapatma kararı aldı.

"Restoran sayısı önemli değil"

Konuyla ilgili açıklama yapan  Subway CEO'su Suzanne Greco, uluslararası genişlemeye ve pazar paylarını artırmaya odaklanacaklarını belirterek, restoran sayısını artırma politikalarından vazgeçtiklerini ifade etti. Bu karar sonucunda da 500 restoranın kapatılmasını hedeflediklerini kaydetti. "Restoran sayısı her şey değil. Önemli olan işi büyütmek" diyen Greco, en iyi lokasyonlarda olmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Dünya genelinde 1000 yeni restoran açılacak

Subway'in 500 mağazasını kapatma kararı alırken, uluslararası genişleme çerçevesinde de İngiltere, Almanya, Güney Kore, Hindistan, Çin ve Meksika'da da 1000'e yakın yeni restoran açacağı belirtildi.

Geçen sene de 800 restoranını kapatmıştı

Bu durum dev fast food devinin ilk restoran kapatma kararı değil. Son 3 yıldır, özellikle ABD'de bulunan restoran sayısını kademe kademe azaltan Subway, bunun uluslararası genişleme stratejisinin bir parçası olduğunu belirtiyor. Subway geçen sene de 800 mağazasını kapatma kararı almıştı.

Fast Foof sektöründe rekabet kızışıyor

Dünya genelinde, 112 ülkede 43 bin 700 restoranı bulunan Subway'in kepenk indiren restoranlarından sonra ABD'deki mekan sayısı 25 bin 908 olacak. Şirket, kapatılan restoranların yanı sıra bazı restoranların da yerlerini değiştirecek. Subway, Türkiye'de de 99 restoranla faaliyet gösteriyor.

50 yıl önce kurulan ve çeşitli sandviçleriyle bilinen Subway modern restoran zincirlerinin ortaya çıkması ve başta McDonald's olmak üzere sektördeki rekabetin artmasıyla ABD içerisindeki satışlarını arttırmakta sorun yaşıyor. Süpermarket ve benzincilerin de hızlı sandviç tedariği konusundaki iştahlarının artması da Subway'in üzerindeki baskıyı arttırıyor.

Fast food nedir?

Günlük hayatımızın yoğunluğundan yeterli zaman bulamadığımız durumlarda pratik beslenme amaçlı tükettiğimiz ve bir beslenme tarzı haline getirdiğimiz Fast food ürünler hayatımızda her geçen gün giderek daha fazla yer almaktadırlar.

Fast Food genel anlamda kısa sürede hazırlanıp hızlı şekilde servis edilen,ayaküstü veya hazır yenilen yiyeceklere verilen isimdir.Yaygın olarak hazır yemek diye tabir ettiğimiz fast food un İngilizce den çevrimi ise fast (çabuk), food (yiyecek) kelimelerinin birleşmeleriyle oluşmaktadır.

Restoranlardan büfelere hatta seyyar satıcılara kadar geniş bir alana yayılan bu tarz gıdalar çabuk hazırlanışı,pratik ve kolay tüketimi ve gerekirse paket serviler halinde kişinin ayağına kadar gelmesi gibi nedenlerle günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir.

Peki son derece yaygın olup neredeyse hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu fast food ürünler kapsamına hangi gıdalar girmektedir ?

Fast Food Olarak Adlandırdığımız Yiyecekler

  • Hamburger, pizza,
  • tüm Asitli içecekler
  • Döner, lahmacun, soğuk sandviçler
  • Kızarmış patates
  • Kızarmış tavuk, balık ekmek

Pizza, simit, tost vb.   örnek verilebilir.

Subway'in tarihi...

1965 yılında, Fred DeLuca tıp doktoru olma hayallerini gerçekleştirmek için yola koyulur. Eğitim masraflarını karşılamanın yollarını ararken, bir aile dostu kendisine sandviç mağazası açmasını önerir.

Arkadaşı Doktor Peter Buck 1.000 $ borç vererek Fred'in ortağı olur ve böylece fast food sektörünün çehresini değiştirecek bir ticari ilişki başlamış olur.

İlk restoran Bridgeport, Connecticut'ta 1965 yılının Ağustos ayında açılır. Ardından, 10 yıl içerisinde 32 işletme daha açmayı hedeflerler. Fred kısa sürede şirket işletmenin kritik yönlerini ve iyi hazırlanmış, kaliteli ürünler sunmanın, mükemmel müşteri hizmeti vermenin, işletme maliyetlerini azaltmanın ve en iyi restoran konumlarını bulmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenir. İlk yıllarda kazanılan bu deneyim ile dünyanın farklı yerlerinde açılacak başarılı SUBWAY restoranlarının temeli atılmış olur.

Bugün, SUBWAY markası dünyanın farklı yerlerindeki 44.600'dan fazla restoranıyla dünyanın en büyük sandviç zinciridir. Tüm ailenin keyifle yiyebileceği hızlı ve besleyici yemekler arayan kişiler için öncelikli tercih haline geldik. En başından beri, Fred SUBWAY markasının nerelere ulaşabileceğini tahmin ediyordu. Büyümeye devam ettikçe, sipariş üzerine yapılmış lezzetli sandviçler sunarak müşterileri memnun etme tutkusuyla hareket ettik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×