Bu haber kez okundu.

Faturalı hatlara kredi imkanı fırsatçılarına inanmayın

Fırsatçılar bu kez kredi sicili bozuk vatandaşları hedef aldı. Borç batağındaki vatandaşların kimlik bilgilerini alarak faturalı hatlara telefon tanımlayan bu kişiler, telefonun ikinci el değerinde ödeme yaparak kalan komisyonu cebe atıyor. Kredi çekemeyen ve acil para ihtiyacı olan vatandaşlar bu yöntemle fırsatçıların tuzağına düşüyor.

Son günlerde özellikle internet üzerinden yayılan bu yöntem hayli dikkat çekiyor. Üstelik bu fırsatı sunan tefeciler çok rahat hareket ediyor. Çünkü arada banka da yok herhangi bir kurumsal firma da. "Faturalı hat üzerinden kredi çekme" ya da "Faturalı hatlara nakit imkanı" adı altında internet reklamları vererek vatandaşların peşine düşen fırsatçıların hedefi ise faturalı hat sahipleri. Bu kişiler Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom markalarının isimlerini kullanarak işlerini yürütüyor. Peki olayın aslı ne?

BAYİLERLE ANLAŞMA YAPIYORLAR

Faturalı hat sahiplerini hedef alan cep telefonu fırsatçıları "Cepten kredi", "Faturalı hatta ek 24 ay taksitli 500 - 3000 TL nakit imkanı" gibi ilanlar veriyorlar. İlanda verilen telefon numarası arandığında sizin adınıza yeni bir cep telefonu tanımlanacağı söyleniyor. Siz "Tamam" dediğiniz andan itibaren işlem başlıyor. Anlaşmalı oldukları telefon bayisinden faturalarınızı sorgulatıyorlar ve hattınız cihaz almaya uygun olursa sizinle yeniden irtibata geçip neleri yapmanız gerektiğini anlatıyorlar.

KİMLİK BİLGİLERİNİZİ ALIYORLAR

Fırsatçılar, faturalı hat üzerinden kredi çekme işlemini onay almadan yapamıyor. Onay almak için ayağınıza bile gelebiliyorlar. Başvuru formu imzalatıp kimliğinizdeki tüm bilgileri alıyorlar ya da kimlik fotokopisi çekiyorlar. Hattınıza tanımlanan yeni telefonun parasını da daha çok elden teslim ediyorlar. Ancak ödenen para cihazın gerçek değeri değil ikinci el telefon piyasasındaki fiyatı. Hatta bu değerin altında bile ödeme yapıyorlar. Mesela; ABC marka bir telefonun piyasa değeri 5000 TL ise size 3500 TL ödeme yapıp en az yüzde 25 - 30 kar ediyorlar. Siz ise 24 ay boyunca faturanıza yansıtılan ek cihaz bedelini ödemeye devam ediyorsunuz.

1.5 MİLYON LİRALIK KAYIT DIŞI KAZANÇ

Faturalı hatta kredi işinin pazarlamasını satış elemanları yapıyor. "Siz telefonu satmakla uğraşmayın. Biz hem telefonu satıyoruz hem de paranızı hemen ödüyoruz" diyerek vatandaşları özendirip daha çok kişiye kolayca ulaşabiliyorlar. Yaptığımız araştırmalar neticesinde "Vodafone faturalı hatta kredi", "Turkcell faturalı hatta kredi" ve "Türk Telekom faturalı hatta kredi" ilanlarına kanıp da başvuru yapan kişi sayısı günlük 50 - 60 kişiyi buluyor. Fırsatçıların ayda yaklaşık 1500 telefon hattına ortalama 4000 TL'lik cihaz tanımladığını düşünürsek neredeyse 6 milyon TL'lik işlem hacmi ve yaklaşık 1.5 milyon TL'lik kayıt dışı kazanç sağlandığını söyleyebiliriz.

KİMLİK BİLGİLERİ İLE ONLARCA HAT AÇILABİLİR

Faturalı hatlar için uygulanan kredi işini yapanların merkezinin Bursa olduğu söyleniyor. Fakat pazarlamacı elemanlarla Doğu illeri hariç tüm illerde faaliyet gösteriyorlar. Bu illerin başında ise İstanbul, İzmir, Sakarya, Zonguldak, Manisa ve Antalya geliyor. Lisanslı telefon bayilerinin söylediğine göre fırsatçıların yaptığı bu iş yasal değil. İmzalanan başvuru formu ve kimlik fotokopisi sayesinde adınıza onlarca hat açılabileceğini ifade ediyorlar. Siz siz olun internet üzerinden verilen "Faturalı Hat Kullanıcılarına, 24 Ay vade ile Nakit imkanı" gibi ilanlara inanmayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Sade Vatandaş 3 yıl önce

modern tefecilik