Bu haber kez okundu.

Finans kuruluşu UBS referandum beklentisini açıkladı

UBS analistleri referandum sonrası beklentileri açıkladı. ''EVET çıkması halinde Türk Lirası yüzde 3 oranında değerlenir, HAYIR çıkması halinde ise piyasalarda belirsizlik yaşanır'' dedi. İsviçreli finans kuruluşu UBS'nin hazırladığı rapora göre, orta vadede oluşacak yeni politikaların performansı da ana belirleyici olacak.

Geleceği öngören yabancılar da kalıcı istikrara oynuyor. Merkez Bankası verilerine göre Türk varlıklarına olan ilgi büyük. Sadece bir haftada 604 milyon dolarlık alım gerçekleşti. Yılbaşından bu yana da 2.1 milyar dolarlık tahvil, bono ve hisse senedi alındı. Yabancının borsadaki payı son 1.5 yılın zirvesine çıktı.

Yerli yatırımcı da sessiz değil. Onların da 16 Nisan referandumu sonrasına güveni tam. Zira bunu dövizden kaçıp krediye hücum ederek gösteriyorlar. Kaynaklarını yatırım için kullanmak hususunda da daha cesur davranmaya başlayan yerli yatırımcının borçlanma iştahı da arttı. Bankacılık sektörünün kredi hacmi 3 haftada 52 milyar lira artarak 1 trilyon 733 milyar liraya ulaştı. (24 TV)

Anahtar Kelimeler:
EkonomiReferandum
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×