Bu haber kez okundu.

Hurda araçlara 10 bin TL ÖTV teşviği geldi

Aracını hurdaya çıkaran araç sahiplerine 10 bin TL hurda teşviği geldi. Peki hurda teşviği nedir? Hurda teşviği nasıl alınır? Hurda teşviğinde yaş sınırı kaç? Hangi araçlar hurdaya ayrılacak? Kanun yasalaştıktan sonra vatandaş bu soruların yanıtını merak ediyor. İşte hurda araç teşviği ile ilgili tüm detaylar...

Türkiye Büyük Millet Meclisi, dün gece vergi düzenlemelerini kapsayan torba yasayı görüştü ve yasa meclisten geçti. İçerisinde birçok madde olan torba yasada hurda araçlara verilecek teşvik de var.

10 TL'ye Kadar ÖTV Teşviği

Meclisten geçen torba yasaya göre 16 yaşından büyük araçların hurdya çıkarılması durumunda, araç sahiplerini yeni araç alımlarında 10 TL'ye kadar ÖTV teşviği bekliyor. Teşvik tutarı araçların cinslerine ve özelliklerine göre değişiyor.

6 Milyon Araç Etkilenecek

Söz konusu yasayla Türkiye'deki yaklaşık 6 milyon aracın trafikten men edilmesi ve hurdaya ayrılması hedefleniyor. Bu 6 milyon aracın 4.3 milyonu otomobil, 163 bini minibüs, 779 bini kamyonet olduğu belirtildi. Ayrıca bu rakamların üzerine ticari araçlar da eklenince toplan 6 milyon araç sayısına erişiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×