Bu haber kez okundu.

İhracatçılara yeşil pasaport kararı 15 bin iş adamını kapsıyor

İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi kararını imzaladı.

Son 3 yılda ortalama ihracat tutarı, Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği tutarın üzerinde olan firma yetkililerine 2 yıl süreyle geçerli hususi damgalı pasaport verilecek. 15 bin ihracatçıyı kapsayan kararın detaylarını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi anlattı. Tüfenkçi, ihracatçı işadamlarına yeşil pasaport dağıtılmasıyla ilgili olarak, ''İhracatın belli miktarlarda yapılmasıyla başlıyor ve rakam yükseldikçe yönetim kurulunda veya şirketi temsilen de birden fazla firma temsilcisi yeşil pasaport hakkından faydalanacak.'' dedi.

KİM NE KADAR PASAPORT ALACAK?

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesi ile ilgili temek kriter yıllık ihracat tutarı olacak. Buna göre; yıllık ihracatı 1-10 milyon dolar arasında olan şirketlere 1, 10-25 milyon dolar arasındakilere 2, 25-50 milyon dolar arasındakilere 3, 50-100 milyon dolar arasında olan firmalara 4 ve 100 milyon dolar üzeri olanlara ise 5 yeşil pasaport hakkı verilecek.

TEŞVİKLER SÜRECEK

Bakan Tüfenkçi, yeşil pasaportun verilmesiyle ihracatın 2017 yılında daha da artmasını beklediklerini söyledi ve diğer teşvikleri sıraladı. Tüfenkçi, ''Sadece yeşil pasaport ile değil Eximbank desteğinden tutun Kredi Garanti Fonu desteğine kadar ciddi anlamda teşvikler var.'' açıklamasında bulundu.

Hükümetin gündeminde ihracatçılardan sonra oda ve borsa başkanlarına da 'yeşil pasaport' verilmesi var. Yasal düzenleme kısa süre içerisinde hazırlanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×