Bu haber kez okundu.

İş arayanlara devlet yardımı! İşsizlere 607 lira destek ödemesi

Hükümet işsizlik sorununu gidermek için yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Bu kapsamda iş arayanların masraflarını karşılamak için 607 lira destek ödemesi yapılması gündemde. Sosyal yardımlar arasında bulunan 'istihdam yardımı' sayesinde iş arayan herkes iş arama ve iş bulma desteklerinden yararlanabiliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sunduğu yardımların yanı sıra devletin diğer kurumları hem iş arayanlara hem de maddi sıkıntı çekenlere destek olmaya devam ediyor. Sosyal yardım alanında çalışabilecek durumda olanlara iş bulmak için devletin tüm imkanları seferber edilmiş durumda. Hükümetin sunduğu istihdam yardımları arasında iş arama ve bulma destekleri de yer alıyor.

AYLIK NAKDİ YARDIM DESTEĞİ

Sosyal yardım desteğinden faydalanan bir kişi, iş görüşmesine gitmesi halinde, işe başvuru sırasında istenilen sağlık raporu, fotoğraf gibi giderleri için yılda en fazla 3 kez olmak üzere 40 ila 100 lira arasında yardım alabiliyor. Bu sayede iş arayan ve iş görüşmesine giden kişilerin masrafları giderilmiş oluyor. Sosyal yardım alan kişinin, işe yerleşmesi durumunda ise 1 yıl içinde 1 defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin üçte biri oranına kadar nakdi yardım alabiliyor. Yani iş bulan sosyal yardım alan kişiler işe girdiği ilk ay devletten 507 TL destek alıyor.

EĞİTİM ve SAĞLIK YARDIMLARI KESİLMİYOR

İşe yerleşen kişilerin eğitim ve sağlık yardımları kesilmiyor. Kişinin işe düzenli olarak devam etmesi halinde ise sosyal yardımlarda öncelikli duruma geliyor. Yani eğitim, gıda ve kömür gibi yardımlardan daha kolay bir şekilde faydalanabiliyor. Türkiye'de 3 milyon hane devletin sosyal yardım imkanlarından faydalanıyor. Geçen yıl toplam 25 milyar 628 milyon lira sosyal yardım yapıldığı belirtiliyor.

Hükümetin iş arayana ve iş bulana sağladığı sosyal yardımların amacı vatandaşların yaşadığı maddi zorlukların önüne geçmek. Verilen destekler kişinin maddi durumunu düzeltene kadar devam ediyor. Sosyal destek alan yaklaşık 2 milyon kişinin kayıt işlemleri İŞKUR üzerinden 2015 yılında yapılmaya başlanmıştı. (GÜNEŞ)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
emine 1 yıl önce

Ben 6cocuk annesiyim esimin surekli bir isi yok 4ogrencim var egitim yardimi aliyorum maddi yonden cok sıkıntı cekiyoruz memleketten goc ettik esya yok komsularin yardimiyla ayakta duruyoruz yardimci olun ne olur yasin tutuyor calisabilirsin yardim alamassin diyorlar