Bu haber kez okundu.

İŞKUR uzun süreli işsizler için düğmeye bastı

İŞKUR yeni istihdam hareketiyle uzun süreli işsizler için bir formul arayışına girdi. Bu kapsamda İŞKUR 12 aydan uzun süreli iş arayanlar için öncelik tanıyacak.Peki uzun süredir işsiz olanlar nasıl istihdam edilecek ; kamuda mı yoksa özel sektörde mi ? Detaylar abchaber.com'da.

Uzun süreli işsizliğin çözümü bulmak için araştırmalar yapan İŞKUR, işsiz olan insanlarla görüştü. Hayata geçirilecek olan bu hareket ile öncelik 12 aydan daha uzun süredir işsiz olanlara verilecek.

Hükümetin başlattığı istihdam seferberliği yüzleri güldürürken, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aktif ve pasif işgücü programlarıyla 5 milyon kişinin kapısını çaldı. Programlara katılanların yüzde 80'i iş sahibi oldu. Kuruma kayıtlı olup da 12 aydan uzun süreli iş arayanlar için de özel çalışma başlatıldı. İŞKUR, kapsamda olanlara en yakın hizmet birimine başvurarak kayıtlarını güncellemelerini isterken, sosyal yardım aileler içinde çalışabilecek durumda olanlara da hem eğitim hem iş teklifi yapıyor. Yıl sonuna kadar bir yılı aşkın süredir evde iş bekleyen tek bir vatandaş kalmayacak.

"BAKAN AÇIKLADI 1 MİLYON İSTİHDAM YARATILDI"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yılın ilk dört ayında 1 milyon istihdam yaratıldığını belirterek, hedefe ulaşmada sorun olmadığını söyledi. İŞKUR da hem kamu hem özel sektör aracılığıyla seferberliğe destek vermeyi sürdürürken, hedef politikalarını da ihtiyaçlara göre güncelliyor. İşsizlere yönelik hizmetlerin daha etkin, verimli ve dinamik hale getirilmesi için kurumun aktif kayıtları da güncellendi. "Her işsizin bir iş ve meslek danışmanı olacak" ilkesiyle iş ve meslek danışmanları tarafından kayıtlı işsizlerle daha etkin ve sık irtibat kuruluyor. 12 aydan daha uzun süreli işsiz olan kişilerin İŞKUR ile daha sık irtibata geçmesi sağlanarak, bu hedef kitleye yönelik yeni politikalar devreye konuluyor, hizmetler çeşitleniyor.

ŞUBAT AYI İŞSİZLİK ORANI AÇIKLANDI

TÜİK tarafından açıklanan İşgücü İstatistikleri, Şubat 2017 işsizlik oranları açıklandı.Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,7 puanlık artış ile yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayında ise işsizlik oranı yüzde 13 seviyesindeydi. Ayrıca yayımladığı haber bülteninde açıklanan bu rakamların Şubat 2017 dönemsel sonuçları; 2017 yılının 1-13. haftalarını içine alan Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsadığını duyurdu.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 2,1 puanlık artış ile yüzde 14,8 olarak tahmin edildi.

Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,7 puanlık artış ile yüzde 23,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,8 puanlık artış ile yüzde 12,9 olarak gerçekleşti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×