Bu haber kez okundu.

İşsiz kalanlara istihdam sağlayan işverenlere devlet destek olacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, istihdam seferberliği ile ilgili TRT Haber canlı yayınında konuştu. Bakan Ağbal, bütün işletmelere çağrıda bulunarak, istihdam sağlayan işyeri sahiplerine devletin destek vereceğini ve işçilik maliyetlerinin düşürüleceğini ''2178 liradan işçilik maliyeti 1404 liraya düşüyor. Yaklaşık 773 lira bir tasarruf elde etmiş olacaklar.'' sözleriyle ifade etti.

''İŞVERENİN YÜKÜ PAYLAŞILACAK''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam çağrısı da Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın gündemindeydi. Ağbal, ''2017 yılı için ben bütün işletmelerimize buradan çağrıda bulunuyorum. Özellikle maliyetlerin bu kadar aşağıya çekildiği yani işçilik maliyetlerinin yüzde 35 oranında düşürüldüğü bir ortamda gerçekten sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlatılan bu kampanyaya katılmalarını özellikle beklediğimi ifade etmek istiyorum. Burada 666 liralık kısmı Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) ödenen primler, işsizlik sigortası fonuna ödenen fondan oluşuyor. Geri kalan yaklaşık 93 liralık gelir vergisini almayacağız. Yine 13.49 lira damga vergisi var, bunu da almayacağız.'' diyerek işletme sahiplerinin çağrısına kulak vermesini istedi.

''PİYASA EVET DİYOR''

Maliye Bakanı Naci Ağbal, referandum sürecinde piyasaların şimdiden 'EVET'i satın aldığını söyledi. Ağbal, ''Piyasa kendisini belli eder. Piyasa olay gerçekleştikten sonra fiyatlama yapmaz. Olay gerçekleşmeden önce fiyatlar. Referandumun oluşturduğu ortamda piyasaya bir canlılık getirecek.'' dedi.

VARLIK FONU ELEŞTİRİLERİ

Maliye Bakanı, Türkiye Varlık Fonu ile ilgili tartışmaları spekülatif olarak değerlendirdi. ''Başbakanlığa bağlı bir kuruluş olacak. Hem Başbakanlık hem de Meclis denetimine tabi olacak'' dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×