Bu haber kez okundu.

İstanbul'un belki de en kıymetli arazisi satıldı! Dudak uçuklatan rakam...

İstanbul'da bir değerli arsa daha yeni sahibini buldu. Carrefoursa'nın Bayrampaşa'da bulunan 63 dönümlük arazisinin satıldığı ortaya çıktı. Peki Carrefoursa'nın Bayrampaşa'daki arazisini kim satın aldı? İşte İstanbul'un en kıymetli yerlerinden biri olan arazinin satış bedeli...

145 Milyon TL Bedelle...

Bloomberg'in haberine göre İstanbul Bayrampaşa'da, üzerinde Carreforsa'nın bulunduğu arazi satıldı. 63 dönümlük arazinin yeni sahibi Re-Pie Gayrimenkul Yatırım Fonu oldu. Firma, İstanbul'un en değerli arazilerinden biri olan yere tam 145 milyon TL ödedi. Söz konusu arazinin üzerinde hipermarket, otopark ve ticaret merkezi yer alıyor.

Finansmanın Çoğu Özkaynak

Arazinin yeni sahibi Re-Pie Gayrimenkul firmasının nasıl kaynak oluşturduğu da ortaya çıktı. Firmanın Akbank'tan 40 milyon TL'lik murabaha kredisi kullandığı, geri kalan kısmın ise özkaynaklarıyla ödediği belirtildi.

Firma Satın Almayı Doğruladı

Konuyla ilgili Hürriyet Dünyası'na konuşan Re-Pie Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Emre Çamlıbel, satın almayı ve 145 milyon TL'lik rakamı doğrulayarak, araziyi nasıl değerlendireceklerine ise henüz karar vermediklerini belirtti.

İçerenköy'deki Arazi de Satılmıştı

Bilindiği üzere Carrefoursa'nın İçerenköy'deki 127 dönümlük arazisi de, Aralık 2017'de 269 milyon Euro bedelle, Bainbridge Holding tarafından City's Gayrimenkul Geliştirme AŞ vasıtasıyla İstanbul Gayrimenkul'e satılmıştı.

Carrefoursa'nın Geçmişi

Carreforsa, Sabancı Holding ve Carrefour şirketlerinin ortaklığında kurulmuş bir market zinciridir. İlk şubesini 22 Kasım 1993 tarihinde İstanbul-İçerenköy'de açmıştır. 2005'te Gima ve Endi'yi de bünyesine katmıştır. Carrefour 15 Haziran 1963'te Fransa'da kurulmuştur. Bugün 29 ülkede, 12 binden fazla mağazasını yılda ortalama iki milyar kişi kullanır.

CarrefourSA'nın Gurme, Hiper, Mini, Süper ve AVM'lerdeki mağazaları olmak üzere adlandırdığı, 2016 yılı Eylül ayı itibarıyla Türkiye genelinde 683 mağazası bulunmaktadır. Sabancı Holding 2013 yılında Carrefour'dan yüzde 12 hisse daha alarak CarrefourSA'nın başna geçmiştir. İsmar'ın 26 ve 1E1 Marketleri 29 şubesini bünyesine katmıştır. 2015 yılı Mayıs ayı içerisinde Kiler Alışveriş'in yüzde 85 hissesini satın almıştır. Genel Müdürü Ziya Hakan Ergin'dir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×