Bu haber kez okundu.

Kaçak elektrik kullanımı kripto sistemi ile engellenecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji hatları üzerinden yapılan teknik olmayan kayıtlarla yasadışı kullanımları önlemek amacıyla enerjinin şifreleneceği bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

ŞİFRELİ ELEKTRİK DÖNEMİ

Cep telefonlarında kullanılan kripto sistemi elektrik sayaçlarına da uygulanacak. Kriptolu elektrik sistemi ilk olarak Dicle Elektrik Dağıtım şirketi tarafından pilot olarak uygulanacak. Bakan Albayrak, projeyle trafo çıkışlarında enerjinin şifreleneceğini, bu şifrenin son kullanıcının sayacında çözüleceğini bildirdi. Kayıp kaçağın en fazla yaşandığı bölge olan Dicle bölgesinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri bulunuyor.

Bakan Albayrak, mecliste bir soru önergesine verdiği yanıtta, kayıp kaçak oranlarının azalmasının öncelikli hedeflerinin başında geldiğini söyledi. Albayrak, ülke genelinde kayıp kaçak oranlarının yüzde 25'ten yüzde 14'e kadar düşürüldüğünü vurguladı. Berat Albayrak, şifreli elektrik sisteminin yanı sıra farklı bölgelerde değişik uygulamalara da imza atacaklarını anlattı.

ELEKTRONİK MÜHÜR SİSTEMİ GELİYOR

Buna göre Akdeniz Elektrik Dağıtım bölgesinde akıllı elektronik mühür sistemi projesi uygulamaya alınacak. Sistem sayesinde ölçümlerde yetkisiz işlem yapılmasının önüne geçilecek. Yapılan ölçüm işleminin kim tarafından yapıldığı bilinecek ve taklit edilemeyecek.

Dicle, Van Gölü ve Aras bölgesindeki önleyici çalışmalar projesi sayesinde de anlık ölçümler yapılarak teknik olmayan kayıp enerjinin anından görülmesi ve önlenmesinin önü açılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×