Bu haber kez okundu.

Kıdem tazminatı için karar Bakan Kurulu'nda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatına ilişkin çalışmaların Bakanlar Kuruluna sunulacağını dile getirdi.

Ayrıca Bakan Müezzinoğlu katıldığı bir tv programında Kıdem tazminatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada çalışanın korunması gerektiğini söyleyecek Bakan Müezzinoğlu şunları belirtti. "“Üçlü Danışma Kurulumuz var, işçi ve işveren sendikalarımız... Onlarla sonraki sürece geçip geçmeyeceğimize karar vereceğiz. Belki yeni bir çalışma isteyecektir Bakanlar Kurulumuz” dedi. Türkiye’de şu anda çalışanların yüzde 80’inin kıdem tazminatı sorununu yaşadığını söyleyen Müezzinoğlu, “Çalışan korunmalı. En iyi işveren bile zarara girse yine çalışan mağdur oluyor. Burada işveren işçinin hakettiği parayı fona yatıracak. Bu konuda yolun başındayız. Onay alınırsa sahaya çıkacağız” dedi.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (2017 EYT) BEKLEYECEK
Bakan Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar içinde açıklamalarda bulundu.Yapılan açıklamada “Milli geliri 20-30 bin avro veya dolar olan ülkelerde ortalama emekli yaşı 72, bizde daha yeni 52 oldu. Gelişmiş ülkeler 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl ödüyoruz. Bu sistemin sürdürülebilirliği yok. 65’den aşağı emeklilik yaşı olan tek ülke bulamazlar. Biz ise 2036’da kadınları 58’e, erkekleri 60’a taşımaya çalışıyoruz. Yaşa takılan ise bekleyecek. Aksi halde bu 450 milyar liraya mal olur.”

2017'DE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN BİR MÜJDE GELİR Mİ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 2017 yılı umut verici olsa da henüz Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan EYT için herhangi bir açıklama gelmedi. Şu an ki sisteme göre, prim gün sayısını dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını da doldurmak zorunda. Bununla ilgili, bugüne kadar 3 farklı kıstas belirlenmişti. SSK'lı için de 8 Eylül 1999 tarihine kadar iki şart vardı. Birinci şart, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 sigorta süresi, ikincisi ise 5000 gün prim sayısıydı. Kıstaslardan üçüncüsü ise 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe girenlere yönelikti. Buna göre kadınlara 40 ile 58, erkeklere de 44 ile 60 yaş arasında yaşını bekleme süresi getirildi. Memur ve Bağ-Kur'lu çalışanlar için de benzer yaş şartı getirilmişti.

Emeklilik bekleyen binlerce vatandaş ise 2017 yılından umutlu ve hükümetten gelecek erken emeklilik müjdesi açıklamasını beklemeye başladı. Henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Başkanlık sistemi referandumu öncesi emeklilikte yaşa takılanların erken emekli olabilmesiyle ilgili önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor. 2017 yılında gerek hükümetten gerek SGK tarafından açıklama geldiğinde haber içeriğimizde yer alacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×