Bu haber kez okundu.

Kış lastiği takmak zorunlu mu neden? Cezası büyük!

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yönetmeliğine göre kış lastiği takma zorunluluğu tüm araçları ve tüm illeri kapsıyor. Buna göre, şehirler arası eşya ve yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar 1 Aralık Perşembe gününden itibaren başlamak üzere 1 Nisan 2017 tarihine kadar kış lastiği takmak zorundalar.

Bakanlığından belirlediği bu süre hava şartlarına bağlı olarak 1 ay daha uzatılabilecek. Kurallara uymayan ve kış lastiği takmayan sürücülerin ise yola devam etmelerine izin verilmeyeceği gibi 602 liralık trafik cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Peki Kış lastiği takmanın avantajları nelerdir ve satış fiyatları ne kadar? İşte tüm detaylar...

UYGULAMANIN AMACI

Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanarak 2012 yılında yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında Kış lastiği uygulaması ile hava şartlarına göre önlem almamış, kış lastiği takmamış araçların yolları kapatması ve diğer insanların mağdur olmalarını önlemek amaçlanıyor. Kış boyunca tüm karayollarında ekipler, tedbirsiz ve hazırlıksız yola çıkan araçların denetimini daha sıkı yapacak. Şartlara uygun olmayanların ise yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Neden kış lastiği kullanılıyor?

Kış lastiklerinin yapısında normal lastiğe göre daha fazla kauçuk kullanılmaktadır. Bu da lastiğin daha yumuşak olmasını sağlamakla beraber daha soğuk hava şartlarına dayanıklılığını arttırmakta. Öte yandan Kış lastiği yola daha sağlam bastığı için fren mesafesini de kısaltmaktadır.

Kış Lastiği ile Yaz Lastiği arasındaki farklar

Normal lastik ile Kış lastiği arasındaki fark nedir?

Sürücülerin normal hava koşullarında kullandıkları yaz lastikleri hava sıcaklığının +7'nin altına düştüğü sırada yoldaki ıslak zeminde yeterince kavrama sağlayamaz. Kış lastikleri ise içeriğindeki daha fazla ve doğal kauçuk sayesinde 0'ın altındaki sıcaklıklarda yumuşak yapısını koruyarak yola tutunma özelliğini korumaktadır. Ayrıca üzerindeki özel deseni ile de ilave çekiş imkanı sağlamaktadır.

Kış lastiği - Yaz lastiği fren mesafesi karşılaştırma

Kış lastiği ne gibi avantajlar sağlar?

5 derecelik hava sıcaklığında Yaz lastiği ile 100 km/s süratle giden bir otomobilin fren mesafesi 70.5 metredir. Kış lastikleriyle bu mesafe 65.7 metreye düşmektedir. Ortaya çıkan yaklaşık 6 metrelik fren mesafesi farkı da 1 binek araç boyuna eş değerdir. Yani kış lastiği takılı olan bir araç ani bir frende daha kısa mesafede durabilmekte ve olası kazaların önüne geçebilmektedir.

Kış lastiği takınca zincir takılır mı?

Kış lastiği takınca zincir takmak gerekir mi?

Karlı havalarda özellikle de buzlanan yollarda sürücülerin imdadına yetişen zincir, uzun süre kullanıldığında hem lastiklere hem de aracın mekanik donanımına zarar verebiliyor. Kış lastiği şehiriçi ve şehirlerarası seyahatlerde karla kaplı olan yollarda yeterli olacaktır. Yani eğim açıcısı dik denebilecek dağ yollarında gidilmediği sürece zincire gerek olmayacaktır.

Kış lastiği fiyatları ne kadar?

Aracınızda kullandığınız aynı ölçülerdeki yaz lastiği ile kış lastiği fiyatı arasındaki fark adet başına 15 - 20 lira civarındadır. Markalara göre değişiklik gösteren bu fiyatlar ortalama 125 - 300 TL/adet arasında değişmektedir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×