Bu haber kez okundu.

Kış lastiği uygulaması başlıyor takmayana büyük ceza!

Kış şartlarında trafik kazalarının önüne geçmek ve sürüş güvenliğini daha da arttırmak için hayata geçirilen kış lastiği takma uygulaması 1 Aralık Perşembe gününden itibaren başlıyor. O günden sonra şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunlu olacak. Kar lastiği takılı olmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceği gibi ilgili kurallara uymayan araç sürücülerine veya işletme sahiplerine 602 lira paza cezası kesilecek.

Kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2017'de sona erecek. Peki Kış lastiği ile yaz lastiği arasında ne gibi farklar var? Sürücüler lastik satın alırken nelere dikkat etmeli? Kış lastiği fiyatları ne kadar? İşte detaylar...

Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki en temel fark kauçuk oranlarının farklı olmasıdır. Öte yandan kar lastiğinin diş yapısı diğerine göre daha kanallıdır. Bu kanallar buzlu ya da karlı yollarda hem aracın tutuşunu daha sağlam hale getirir hem de lastik üzerindeki izlerin içerisine dolan kar ve çamuru daha hızlı bir şekilde tahliye edebiliyor. Kış lastikleri yaz lastiklerindeki gibi 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında sertleşmez. Kauçuk oranı fazla olduğu için her daim yumuşak dokusunu korur ve dolayısıyla yol tutuşunu da maksimum seviyede tutar.

ARAÇTAKİ 4 LASTİK DEĞİŞECEK Mİ?

Kış lastiği uygulamasında sürücüler araçtaki 4 lastiği de değiştirmek zorundadırlar. Bunun nedeni ise aracın yol tutuşunu etkileyen fren, çekiş ve yanal pozisyonlar faktörü. Örnek vermek gerekirse; 2 lastik değiştirildiğinde belki de çekişte aracı kurtarır ancak fren yapıldığında ya da virajda bu durum daha fazla tehlike yaratabilir. Kendi sağlığımız için araçta bulunan diğer kişilerin sağlığı için ve de aracın sağlığı için kış şartlarına hazırlanırken 4 lastiğinde değiştirilmesi önemlidir.

LASTİK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sürücüler yeni bir lastik alacakları zaman kesinlikle yetkili bayileri tercih etmelidirler. Özellikle lastik alındıktan sonra montajını işinin uzmanı olan kişilerin düzgün ekipmanlar kullanarak yapması gerekir. Montaj sonrasında ise lastik havalarının dikkatle kontrol edilmesi ve mutlaka jantların rot balans ayarından geçirilmesi gerekmektedir.

KAR LASTİĞİ FİYATLARI NE KADAR?

Yaz lastiği ile kış lastiği arasında aslında çok büyük bir fiyat farkı olmuyor. Örneğin binek bir otomobilin 4 adet yaz lastiği fiyatı günümüzde 680 lira iken kış lastiği fiyatı da 750 lira civarlarında. Elbette bu fiyat lastik markalarına göre değişebilmektedir. Kısaca kış lastiği fiyatları yaz lastiğinden adet başına 20 - 25 lira daha pahalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×