Bu haber kez okundu.

Konut Hesabı Nedir 15 Bin Devlet Desteğine Nasıl Başvurulur

Hükümet tarafından ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlara konut hesabı açtırmaları halinde devlet tarafından 15 bin TL’ye kadar önemli ölçüde destek sağlınıyor. Konut hesabı ile vatandaşların bir ev sahibi olmaları için kendi birikimlerinin %20 si kadar devlet desteği devlet vatandaşlara finansman sağlayacak. Ancak bu 15 Bin TL yi geçmiyecek.Devlet katkısı almak için 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesi kapsamına girenler hariç olmak üzere devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartların tamamını sağlayan Türk vatandaşlarının sisteme dahil olmak için nüfus cüzdanlarıyla Türkiye'de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor. Konut hesabının açıldığı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli taşınmaz mal sahipleri adına konut hesabı açılamayacak.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER HESAP AÇABİLECEK Mİ ?

18 yaşından küçükler velileri veya vasisi hesap açabilecek. Ancak birinin sadece bir konut hesabı sayılacak, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

SİSTEMDE NE KADAR KALMAK GEREKİYOR ?

Sistemde yaklaşık olarak 3 yıl kalmanız gerekiyor. 15 Bin devlet dsteğinden faydalanmak için sadece hesap açmak yetmeyecek ve TL hesabınıza düzenli olarak ödemeler yapmanız gerekecek. Hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı da o kadar yüksek olacak.

KONUT HESABI SİSTEMİNDE PARAYI ÇEKME HAKKI VAR MI ?

Düzenli olarak yapılan ödemeler için bir dönem içerisinde en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak ve ihlal edilmeleri durumunda "konut hesabı" statüsünden çıkarılacak.

EN AZ NE KADAR PARA YATIRMAK GEREKİYOR?

Konut Hesabı uygulama kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250, en fazla 2 bin 500 lira yatırmak gerekecek. Ödemeler 3'er aylık (3 ayda bir en az 750, en fazla 7 bin 500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek.Devlet katkısı ödemesi için katılımcı, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat edebilecek. Gerekli bilgi ve belgelerin kontrolü sonrasında en geç 2 ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×