Bu haber kez okundu.

Konut satışları Ağustos ayında rekor kırdı
Devlet desteğinin başlamasıyla birlikte Türkiye'de Ağustos ayında tam 114 bin 751 konut satıldı. Hükümetin ekonomiyi canlandırmak için ardı ardına hayata geçirdiği kararlar, ev sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylık sağladı. Tüketiciler, satılık konutlara talep gösterince, kiralık olan konutlara rağbet iyice azaldı.

DESTEKLER TALEBİ ARTIRDI

Hükümetin verdiği destek ve faizlerin düşürülmesiyle konut satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Tüketiciler ev kiralamaktan çok satın almayı tercih ediyor. En çok tercih edilen konutlar ise 50 ile 100 metrekare arasındaki 1+1 ve 2+1 daireler oldu. Alınan dairelerin yüzde 75'i yatırım amaçlı, yüzde 25'i ise oturma amaçlı olarak satın alınıyor.

Konutta kredilendirme oranını yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkaran karar da tüketicinin alım gücünü artırıyor. Örneğin, 100 bin liralık bir ev için 25 bin liralık peşinat gerekiyorken artık 20 bin lira yeterli oluyor. Hükümetin sektöre destek olmak için yürürlüğe koyduğu konut hesabı ve devlet katkısı uygulaması da ev almak isteyen tüketicileri cesaretlendirdi. 26 Ağustos'ta başlayan destek kapsamında 15 gün içerisinde açılan hesap sayısı bini geçti.

TERCİH EDİLEN BÖLGELER

İstanbul'da konut alımında en çok tercih edilen lokasyonlar arasında Ataşehir, Maltepe, Kartal, Beyoğlu, Bakırköy, Başakşehir, Bahçeşehir ve Beylikdüzü ilçeleri yer alıyor. Konut sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise önümüzdeki 3 ayda yani Ekim, Kasım ve Aralık aylarında satışların daha da artabileceği konusunda hem fikir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×