Bu haber kez okundu.

KOSGEB sıfır faizli kredi başvurusu için veritabanı kaydı nasıl yapılır?

KOSGEB KOBİ'lere 3 yıl vadeli ilk 12 ayı geri ödemesiz 50 bin lira kredi desteği başvuruları devam ediyor. KOSGEB Kredi Faiz Desteği'nden yararlanmak isteyen işletmeler için ilk şart KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları veya kaydı bulunanların beyannamelerini güncellemeleri gerekmektedir. Peki KOSGEB veritabanı kayıt işlemi nasıl yapılır?

230 BİN ESNAFA 50 BİN TL

KOSGEB'in 50 bin TL faizsiz kredi desteği başvuruları sonucunda 15 bin kişiye ödeme yapılmıştı. Başvuruların 230 bini bulması üzerine hükümet, bu imkandan tüm esnafların faydalanabilmesi için harekete geçti. Yani KOSGEB destek başvurusu yapan tüm KOBİ'ler sıfır faizli ve ilk yıl ödemesiz 50 bin TL'lik krediyi kullanabilecek. İlk bir yıl ödeme yapılmayacak. Alınacak kredi üçer aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ayda geri ödenecek.

KOSGEB VERİTABANI KAYIT İŞLEMİ

Bunun için kosgeb.gov.tr internet adresinden KOBİ Giriş sayfasındaki ''KOSGEB'e İlk Kayıt'' linkine tıklayın. Karşınıza çıkan formu doldurun. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra işletmenize ait KOSGEB E-KOBİ Kullanıcı adı ve şifresi alacaksınız. (Aldığınız kullanıcı adı ve şifre bundan sonraki aşamalarda size lazım olacak. Bu yüzden bir kenara not etmenizde fayda var)

NOT: Aşağıdaki adımları takip ederek veritabanı kaydınızı oluşturabilirsiniz. Ancak bunu yaparken zaman aşımına uğramamak için 15 dakikada tüm işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir.

1- kosgeb.gov.tr adresine girin ve ''KOBİ Giriş'' butonuna tıklayın.

2- Karşınıza çıkan sayfadan ''KOSGEB'e İlk Kayıt'' linkine tıklayın.

KOSGEB ilk kayıt ekranı

3- İşletme adınızı eksiksiz tam olacak şekilde BÜYÜK harfler ile yazın ve ardından işletme statünüzü seçin.

KOSGEB İşletme statüsü seçim ekranı
ÖRN: ABCHABER MEDYA ve GAZETECİLİK LTD. ŞTİ.

4- Bundan sonraki adımda işletmenize ait Vergi Dairesi, Yetkili kişi, SSK bilgisi, bulunduğunuz yer ve meslek kuruluşu bilgilerini gireceksiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı görselinde altında bulabilirsiniz.

KOSGEB işletme başvuru ekranı

5- Vergi Dairesi bilgilerini girmek için öncelikle İl seçimi yapmalısınız. Ardından ilinizde bulunan vergi dairelerinin gösterildiği listeden vergi dairesini seçin. İşletmenizin Vergi numarasını girin. Eğer şahıs işletmesi ise T.C. kimlik numarası girmeniz gerekiyor. (Vergi numarası 11 rakamdan fazla olamaz

6- Yetkili kişi adı ve soyadı bölümüne AD ve SOYAD bilgilerinizi büyük harflerle yazın. İşletme yetkilisi iseniz adına imza atmaya yetkili kişi olmasına dikkat edilmelidir.

7- SSK İşyeri Sicil No veya yoksa BAĞ-KUR numarası girin. SSK İş yeri numarasını 21 rakam olacak şekilde girmelisiniz. 23 haneli bir numaraya sahipseniz son 2 rakamı girmeyiniz.

8- İşletmenizin kuruluş yılını 4 rakam olacak şekilde girin.

9- İşletmenin bulunduğu yeri seçin. Örn: Teknopark, Endüstri Bölgesi, İŞGEM gibi.

10- İşletmenin Ticari Sicil Numarasını girin. Eğer esnafsanız Esnaf Sicil Numarası girebilirsiniz.

11- Bağlı bulunduğunuz meslek kuruluşunu giriniz. Örn: TOBB, Esnaf Odası gibi.

12- Faaliyet kodunucu seçin. Bunun için ilk olarak ''Faaliyet kodunuzu seçmek için tıklayın'' butonuna basın. Karşınıza madde madde 13'deki NACE Seçimi ekranı çıkacak.

KOSGEB faaliyet kodu seçim ekranı

13- NACE seçim ekranı üzerinden İşletme Türü seçimi yapın. İmalatçı iseniz ''İmalatçı olarak çalışıyorum'' değilseniz ''İmalat dışı çalışıyorum'' seçiniz. Sonrasında alt kısımda bulunan NACE Üst Kodu seçin. Bu adım sonrasında NACE İkili Kodu menüsü dolacak ve bir alt kriter daha seçmenize izin verecektir. 

KOSGEB NACE seçim ekranı

14- Karşınıza seçtiğiniz Nace İkili Kodu'na göre ilgili faaliyetler tablosu açılacak. Bu tablodan yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi faaliyetlerin karşısındaki tik alanlarını işletmenizle ilgili olan faaliyet alanını seçerek işaretleyin. NACE seçim ekranının sağ alt köşesinde bulunan KAYDET butonuna tıklayın. (Bu alanda en az 1, en faz 3 faaliyet seçebilirsiniz.)

15- İşletmenize ait iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak giriniz. Formdaki e-posta bölümüne aktif olarak kullandığınız mail adresinizi yazın. Buraya girdiğiniz e-posta adresine KOSGEB işlemlerinde kullanacağınız KULLANICI ADI ve ŞİFRE bilgileri gönderilecektir.

KOSGEB işletme iletişim bilgileri ekranı

16- Yukarıya girdiğiniz tüm bilgilere onay vermelisiniz. Bunu yapmak için ''İşletme hakkında yukarıda yer alan bilgilerin doğru olduğunu beyan ve taahhüt ederim'' yazısının hemen yanındaki kutucuğu işaretleyiniz. Ardından Kontrol bölümünde çıkan resimdeki rakamları altındaki kutucuğa eksiksiz olarak giriniz.

KOSGEB işletme bilgileri onay ekranı

17- Yukarıda anlattığımız tüm işlemleri tamamladıktan sonra KAYDET butonuna basarak kayıt işlemini tamamlayınız. Eğer bilgilerinizde herhangi bir eksiklik var ise sistem tarafından uyarı alacaksınız. Çıkan uyarıyı okuyarak değiştirmeniz gereken bilgileri düzenledikten sonra tekrar KAYDET butonuna basınız. Bundan sonra karşınıza otomatik olarak oluşturulan KULLANICI ADI ve ŞİFRE bilgileriniz çıkacak. Bu bilgileri dilerseniz bir kenara not alabilirsiniz. 

KOSGEB birim seçimi

18- Bilgilerinizi kaydettikten sonra yönlendirileceğiniz sayfada size bundan sonra iletişim kuracağınız ve işlemlerinizi yürüteceğiniz İlgili Birim seçimi yapmanız istenecek. Menüden gelen birimler içerisinden size en yakın olanı seçerek KAYDET butonuna tıklayınız. Bu işlemi tamamlamanızın ardından KOBİ BEYANNAMESİ doldurma işlemine başlayabilirsiniz.

KOBİ: 250 Kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 40.000.000-TL’yi (Kırk Milyon Türk Lirası’nı) aşmayan ve KOBİ Tanımı Yönetmeliğinde mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir. 

Bu Yönetmelik gereği; KOSGEB den desteklerinden yararlanabilmeniz için "KOBİ Beyannamesi" formunu ve eklerini internet ortamında doldurarak çıktısını alıp kaşeli ve imzalı olarak istenen belgeler ile birlikte bağlı olduğunuz KOSGEB Birimine teslim etmeniz gerekmektedir. 

İstenen Belgeler

1. KOBİ Bilgi Dokümanı 
2. KOBİ Beyannamesi 
3. İmza Beyannamesi/Sirküleri (Evrakın Aslı) 
4. Ticaret Sicil veya Esnaf Sicil Gazetesi (Evrakın Aslı) 
5. Faaliyet Belgesi (Evrakın Aslı) 

KOSGEB SIFIR FAİZLİ KREDİ DESTEK

KOSGEB'den yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak 2016'dan "Sıfır Faizli Kredi Destek" programı açıklandığı güne kadar veritabanına kayıtlı firma sayısı 56 bin 810 ve KOBİ bilgi beyannamesi güncelleyen firma sayısı 147 bin 710 iken, 10 Aralık'tan bugüne kadar veritabanına yeni kaydolan firma sayısı 105 bin 463 ve aynı dönemde KOBİ bilgi beyannamesini güncelleyen firma sayısının ise 178 bin 629'u bulduğu bildirildi.

Sadece son bir hafta içinde KOSGEB veritabanına kayıt yaptıran ve bilgi beyannamesini güncelleyen firma sayısındaki artışa dikkatin çekildiği açıklamada, sistemin aktif çalıştığı, ancak ciddi bir yoğunluk yaşandığı vurgulandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Salih sevim 1 yıl önce

İnşAllah bize de nasip olur